Atlanta High School Sports news from the AJC
Blog

Baseball playoff scores and schedules

12:30 pm Apr. 26, 2017

AAAAAAA

Baseball playoff brackets

R8 #3 South Gwinnett at R6 #2 Mill Creek (No. 3)

R2 #4 Westlake at R4 #1 Walton (No. 1)

R1 #3 Lowndes at R3 #2 North Paulding

R7 #4 Lakeside-DeKalb at R5 #1 Lambert (No. 10)

R6 #3 Mountain View at R8 #2 Archer (No. 9)

R4 #4 Etowah at R2 #1 East Coweta (No. 8)

R3 #3 North Cobb at R1 #2 Camden County

R5 #4 Milton at R7 #1 Brookwood

Boys Soccer Playoffs Schedules/Scores

11:35 am Apr. 26, 2017

Soccer-Boys

The first round of the playoffs for Class A-AAAA is April 26 and April 28 for Class AAAAA-AAAAAAA.

Class AAAA

Boys soccer playoff brackets

First Round

Wednesday

R8#3 North Oconee at R6#2 Northwest Whitfield

R2#4 Spalding at R4#1 Druid Hills

R1#3 Shaw at R3#2 Baldwin

R7#4 White County at R5#1 Cartersville

R6#3 Heritage-Catoosa at R8#2 St. Pius X

R4#4 Eastside at R2#1 Mary Persons

R3#3 Thomson at R1#2 Northside-Columbus

R5#4 Cedartown at R7#1 Blessed Trinity

R4#3 Luella at R2#2 Upson-Lee

R6#4

New Kell coach Brett Sloan: ‘We will force the tempo’

10:48 am Apr. 26, 2017

Brett Sloan will take over as Kell’s head football coach after former coach Derek Cook resigned in March to pursue an administrative position.

Sloan spent the last two seasons as Walton’s assistant offensive coordinator and quarterbacks

Region championships complete, sectionals next

12:59 am Apr. 26, 2017

Here’s a look at all the region championship meets completed last weekend. The state sectionals are on deck this weekend.

Region 4AAAAAA
Boys Champion:  Stephenson | Girls Champion: Martin Luther King
Top performers:  (Boys) Joshua Vann, Tucker, Long jump (23-feet, 6 ½- inches); (Girls) Shatara Johnson, Charles Drew, Long jump (20-9); Antonia Frazier, Tucker, Long jump (19-3 ¼).

Region 4AAAAA
Boys Champion: Union Grove | Girls Champion:  Stockbridge
Top performers:  (Boys) Jonathan Respress, Eagle’s

Girls Soccer Playoffs Schedules/Scores

4:35 pm Apr. 25, 2017

Soccer-Girls

The first round of the playoffs for Class A-AAAA is April 25 and April 27 for Class AAAAA-AAAAAAA.

Class AAAAAAA

Playoff brackets

First Round

Thursday

R8#3 Rockdale County at R6#2 Peachtree Ridge

R2#4 Wheeler at R4#1 Walton

R1#3 Lowndes at R3#2 Kennesaw Mt.

R7#4 Norcross at R5#1 Lambert

R6#3 Mill Creek at R8#2 Archer

R4#4 Etowah at R2#1 East Coweta

R3#3 Marietta at R1#2 Tift County

R5#4 West Forsyth at R7#1 Brookwood

R4#3 Lassiter at R2#2 Newnan

R6#4 North Gwinnett at R8#1

Marist, White County take Sutton Invitational

11:09 am Apr. 25, 2017

The Marist boys and White County girls won the 14th annual Sutton Invitational at the Trophy Club of Apalachee. T he tournament acts as the state’s unofficial middle school championship.

Marist defeated Westminster for first, with Holy

Baseball playoff draws: Blessed Trinity-Cartersville is first-round jewel

7:20 pm Apr. 24, 2017

A couple of months ago, Blessed Trinity and Cartersville were so hot that they were ranked in the top 20 of MaxPreps’ national baseball rankings.

Now, these two Georgia state powers are meeting in the first round of the state playoffs, which start Friday. (See playoff pairings below, with each team’s seed and state ranking.)

The Blessed Trinity-Cartersville is the best of several strong matchups. Others include No. 4 Harrison at No.

New seven classification structure serves up 96 first round games

5:33 pm Apr. 24, 2017

The Class A-4A boys soccer state playoffs begin Wednesday, April 26 and the Class 5A-7A postseason opens up on Friday, April 28. Within the 96 total first round boys matchups are several games that have the capacity to shake up the bracket and the potential to steer the remaining road to the finals.

In Class 7A, Hillgrove rides a season-best 10 game winning streak into its home match with No. 3