Prep Zone: High School Sports blog 

AJC updates from the world of high school sports in metro Atlanta and Georgia

Undefeated GAC boys win AA soccer

  • 10:34 pm Friday, May 16th, 2014 by Stan Awtrey

Top-ranked Greater Atlanta Christian got a pair of goals from senior Ryan Marcano and completed a perfect season with a 3-0 win over Westminster in the AA boys final Emory.

The Spartans (23-0) scored 2:30 into the game when Nash Wagdon dropped a long kick over the defense and onto the foot of Marcano, who beat keeper Benton Wood for the goal.

GAC scored again with 12:29 remaining when Kelly Jones stepped past the defense and put one in the far side of the net. Marcano added the insurance when he scored again with 7:04 remaining.

“We knew we had to get one [More]

GAC girls win AA girls soccer title

  • 7:34 pm Friday, May 16th, 2014 by Stan Awtrey

It didn’t seem to bother Greater Atlanta Christian’s Kaylann Boyd that she was probably looking at a couple of stitches to close a gash above her left eye. All that mattered was the Class AA championship trophy that was being carted around by her teammates.

Boyd was instrumental in helping GAC beat Region 6-AA rival Lovett 3-0 at Emory to win the Class AA soccer title for the second time in three years. She scored once and nearly scored again in the final minutes when she was whacked by Lovett’s Grace Jackson, who Boyd called her best friend.

The Spartans (19-2-1) got [More]

Girls Track and Field: State Championship Final Results

  • 3:56 pm Sunday, May 4th, 2014 by S. Thomas Coleman

High schools

Track and field

Girls state championships, Albany

Final Results

Team

Class AAAAAA: 1. Westlake, 61; 2. McEachern, 52; 3. Marietta, 47

Class AAAAA: 1. Miller Grove, 60; 2. Pope, 59; 3. Northside-Warner Robins, 56

Class AAAA: 1. Marist, 96; 2. Monroe-Albany, 67; 3. Redan, 62

Class AAA: 1. Woodward Academy, 61; 2. St. Pius, 56; 3. Blessed Trinity, 53

Class AA: 1. Lovett, 92; 2. Thomasville, 48; 3. Wesleyan, 42

Class Private A:  1. Eagle’s Landing Christian, 75; 2. Landmark Christian, 56; 3. Athens Christian, 51

Class Public A:  1. Gordon [More]

Freshman Hill dominates; Westlake, Miller Grove, Woodward Academy, Marist, Lovett, ELCA, Gordon Lee win titles

  • 12:34 am Sunday, May 4th, 2014 by S. Thomas Coleman

ALBANY – Rockdale County freshman Candace Hill brought the sizzle. But once again, Westlake went home with the steak.

The Lions used their superior depth, plus tons of guts and guile to win their second consecutive Class AAAAAA title at the 46th Georgia High School Association Girls State Track and Field Championships.

Westlake has won three state titles since 2009, and co-head coach Robert Wilson said this one might be the sweetest. Unlike last year, when the Lions blew away the rest of the field by 30 points, Westlake was not in the top 10 going into Saturday’s running finals after a [More]

Track and Field Blog: Georgia athletes rank nationally; Big meets this weekend

  • 1:11 pm Friday, March 14th, 2014 by S. Thomas Coleman

Nationally ranked athletes

As is the case with the “big three” sports – football, basketball and baseball — Georgia athletes are usually rated among the best in the United States. Such is the case in track and field as well.

As the season gets into full swing, now that basketball has ended and those athletes that participate in both sports move their focus to the track, here are the state’s athletes ranked in the Top 20 nationally in the 16 events scored in Georgia:

(Boys)
400 meters – No. 2 Quintaveon Poole, Washington County (47.88 seconds)

800 – No. 13 Jeramey Hampton, North Gwinnett (1:55.59)

1,600 [More]

Class AA boys: Scores

  • 8:00 am Friday, February 21st, 2014 by AJC Sports

Finals

Friday, March 7

Greater Atlanta Christian 58, Calhoun 55

Semifinals

Saturday, March 1

Calhoun 54, Vidalia 41

Greater Atlanta Christian 58, Laney 66

Quarterfinals

Thursday, Feb. 27

Calhoun 67, Coosa 59

Greater Atlanta Christian 60, Jefferson 47

Laney 74, Pelham 72 (OT)

Vidalia 80, Northeast-Macon 62

Round 2

Tuesday, Feb. 25

Calhoun 59, Westminster 37

Coosa 63, Hapeville Charter 56

Greater Atlanta Christian 80, Model 62

Jefferson 80, Manchester 62

Laney 80, McIntosh County Academy 57

Northeast-Macon 68, Early County 59

Pelham 72, Putnam County 52

Vidalia 74, Westside-Augusta 36

Round 1

Feb. 21-22

Calhoun 59, Spencer 50

Coosa 73, Kendrick 67

GAC 83, Union County 22

Early County 62, Josey 58

Hapeville Charter 60, Greene County 40

Jefferson 69, Lovett 44

Laney 71, Cook 46

Manchester 75, Dade County 52

McIntosh [More]

Class AA boys: Schedule

  • 8:00 am Friday, February 21st, 2014 by AJC Sports

Finals

Friday, March 7

at Macon

Greater Atlanta Christian 58, Calhoun 55

Semifinals

Saturday, March 1

Greater Atlanta Christian vs. Laney, 4:45 p.m.

Calhoun vs. Vidalia, 8:15 p.m.

Quarterfinals

Feb. 26

(R4/T1) Northeast-Macon vs. (R2/T1) Vidalia

(R7/T4) Coosa vs. (R7/T1) Calhoun

(R3/T1) Laney vs. (R1-T1) Pelham

(R6-T1) Greater Atl. Christian vs. (R8-T1) Jefferson

Second Round

Feb. 24-25

(R4/T1) Northeast-Macon vs. (R1/T2) Early Co.

(R2/T1) Vidalia vs. (R3/T2) Westside-Augusta

(R7/T4) Coosa vs. (R6/T3) Hapeville Charter

(R7/T1) Calhoun vs. (R6/T2) Westminster

(R3/T1) Laney vs. (R2-T2) McIntosh Co. Academy

(R1-T1) Pelham vs. (R4-T2) Putnam Co.

(R6-T1) Greater Atl. Christian vs. (R7-T2) Model

(R8-T1) Jefferson vs. (R5/T2) Manchester

Class AA girls: Scores

  • 8:00 am Friday, February 21st, 2014 by AJC Sports

Class AA

Finals

Friday, March 7

Kendrick 69, Wesleyan 58

Semifinals

Saturday, March 1

Kendrick 75, Putnam County 50

Wesleyan 68, Laney 64

Quarterfinals

Wednesday, Feb. 26

Dublin 54, Putnam County 52

Kendrick 65, Greater Atlanta Christian 62

Laney 58, Pelham 51

Wesleyan 64, Jefferson 33

Round 2

Monday, Feb. 24

Dublin 76, Vidalia 72

Greater Atlanta Christian 55, Bowdon 37

Jefferson 44, Manchester 33

Kendrick 90, Rabun County 34

Laney 85, McIntosh County Academy 54

Pelham 53, Taylor County 37

Putnam County 63, Bryan County 39

Wesleyan 84, Calhoun 48

Round 1

Feb. 21-22

Bowdon 52, Pepperell 48

Calhoun 49, Spencer 43

Dublin 57, Cook 53

Early County 101, Westside-Augusta 94 (OT)

Greater Atlanta Christian 72, Greene County 48

Jefferson 48, Lovett 38

Kendrick 71, Model 34

Laney 69, Thomasville 32

Machester 52, [More]

Class AA girls: Schedule

  • 8:00 am Friday, February 21st, 2014 by AJC Sports

Finals

Friday , March 7

at Macon

Kendrick 69, Wesleyan 58

Semifinals

March 1

Putnam County vs. Kendrick, 3 p.m.

Laney vs. Wesleyan, 6:30 p.m.

Quarterfinals

Feb. 26

(R4/T1) Northeast-Macon vs. (R2/T1) Vidalia

(R7/T4) Coosa vs. (R7/T1) Calhoun

(R3/T1) Laney vs. (R1-T1) Pelham

(R6-T1) Greater Atl. Christian vs. (R8-T1) Jefferson

Second Round

Feb. 24-25

(R4/T1) Putnam Co. 63, (R2/T4) Bryan Co. 39

(R3/T2) Dublin 76, (R2/T1) Vidalia 72

(R5/T1) Kendrick 90, (R8/T2) Rabun Co. 34

(R6/T2) Greater Atl. Christian 55, (R5/T4) Bowdon 37

(R3/T1) Laney 85, (R2/T2) McIntosh Co. Academy 54

(R1/R1) Pelham 53, (R4/T2) Taylor Co. 37

(R6/T1) Wesleyan 84, (R7/T2) Calhoun 48

(R8/T1) Jefferson 44, (R5/T2) Manchester 33