12 Georgia players invited to USA Basketball Women’s U17 trials

9:27 am May. 2, 2014

A dozen Georgia girls have been invited to attend the USA Basketball Women’s U17 World Championship Team Trials this month in Colorado Springs, Colo.

The group is led by St. Pius point guard Asia Durr, a member of the gold-medal winning USA U16 team from last year.

Other Georgia players are Camille Anderson (5-10 guard) of Buford, Tyler Collins (5-4 guard) of Woodward Academy, Te’a Coopoer (5-8 guard) of McEachern, Shekinah Howard

State-winning Morgan County basketball coach takes college job

5:55 pm May. 1, 2014

Charlemagne Gibbons, the coach who led Morgan County to its first-ever boys basketball state championship this season, has taken a job as an assistant at Florida Atlantic.

‘’It was a hard decision because I love my guys and my school,’’ Gibbons said. “But it’s a great opportunity.’’

Gibbons was approached by Florida Atlantic’s new coach, Michael Curry, a former NBA player from Glenn Hills High in Augusta, shortly after Morgan County’s season,

DeShields to transfer from North Carolina after one season

8:17 pm Apr. 17, 2014

Former Norcross basketball star Diamond DeShields is transferring from North Carolina after a freshman season in which she averaged 18 points and 5.4 rebounds for a team that was 27-10, the Raleigh News & Observer reported late Thursday.

DeShields was The Atlanta Journal-Constitution’s all-classification girls player of the year in 2013 and led Norcross to three state championships. She was one of the most recruited players in the country and

Basketball: Bracket change appears to be a popular move

3:30 pm Apr. 16, 2014

The GHSA’s decision this week to change the format of the state basketball tournament seems to have met with general approval among head coaches, although many are unaware of it.
Future playoff brackets will match those of football, soccer and baseball, meaning schools from regions 1-4 (mostly middle and south Georgia) will meet schools from region 5-8 (mostly north Georgia) beginning with the quarterfinals rather than the semifinals.
The perception is that

Former Milton coach Boyd hired at East Jackson

9:26 am Apr. 10, 2014

David Boyd, who led Milton’s boys basketball teams to state championships in 2010 and 2012, will be named head coach at East Jackson on Thursday.

Boyd has won more than 600 games and six state championships. He is the only boys coach in state history to win state championships at four schools – Milton, Berkmar, Tucker and Campbell.

‘’I love coaching high school players,’’ Boyd said. “I love being in the gym.

All-metro boys basketball teams

2:00 pm Mar. 27, 2014

ALL-METRO TEAMS

BOYS

CITY/SOUTH FULTON
Player of the year: Raymond Saunders, Westlake
Coach of the year: Chip McAllister, Landmark Christian
First team
F Shawntrez Davis, Tri-Cities, 6-8, Jr.
F/G Jamario Duggan, Douglass, 6-4, Sr.
G Raymond Saunders, Westlake, 6-0, Sr.
G Tyrius Walker, Grady, 5-10, Sr.
F/G Tyler Williams, Westlake, 6-4, Sr.
Second team
G Costa Anderson, South Atlanta, 6-1, Sr.
F Kejuan Johnson, Hapeville Charter, 6-6, Jr.
G Emmanuel Rainey, Tri-Cities, 5-11, Sr.
G Jackson Schultz, Landmark Christian, 5-11, Jr.
G Trey Williams, Woodward Academy,

All-metro girls basketball teams

2:00 pm Mar. 27, 2014

ALL-METRO TEAMS

GIRLS

CITY/SOUTH FULTON
Player of the year: Amy Griffin, Southwest Atlanta Christian
Coach of the year: Jackie Cowan, Southwest Atlanta Christian
First team
G Marquita Daniels, SW Atlanta Christian, 5-7, Sr.
F Amy Griffin, SW Atlanta Christian, 6-1, Sr.
F Anriel Howard, Westlake, 6-0, Jr.
F Kierra Johnson-Graham, South Atlanta, 5-10, So.
F Alexandria Williams, Woodward Academy, 5-10, Sr.
Second team
G Tierra Boykin, Westlake, 5-5, Jr.
G Te’Erica Eason, Lovett, 5-8, Jr.
G Alicia Franklin, Douglass, 5-4, Jr.
G Kennya Simms, Hughes,

All-state boys basketball teams

2:00 pm Mar. 27, 2014

ALL-STATE TEAMS
All-classification player of the year: Tadric Jackson, Tift County

Class AAAAAA
Player of the year: Jaylen Brown, Wheeler
Coach of the year: Eric Holland, Tift County
First team
F TeMarcus Blanton, Luella, 6-4, Sr.
F Jaylen Brown, Wheeler, 6-7, Jr.
G Kyle Castlin, Hillgrove, 6-4, Sr.
G Tadric Jackson, Tift County, 6-2, Sr.
G Devin Mitchell, Collins Hill, 6-3, Sr.
Second team
G Tobias “T.J.” Howard, North Gwinnett, 6-0, Jr.
G Ty Hudson, Pebblebrook, 6-2, Jr.
G Raymond Saunders, Westlake, 6-0, Sr.
F