All-region teams: Powell, Enagbare, Thompson named top players in 6-AA

Here is the all-region team for 6-AA, as voted by the league’s coaches:

Offensive player of the year: RB Juan Powell, Douglass, Sr.

Defensive player of the year: DL Kingsley Enagbare, Hapeville Charter, Sr.

Athlete of the year: Jalen Thompson, South Atlanta, Sr.

Coach of the year: Winston Gordon, Hapeville Charter

First-team offense

QB – Hajj-Malik Williams, Hapeville Charter, Sr.

RB – Harper Atkins, Hapeville Charter, Sr.

RB – Darryl McClellen, Douglass, Sr.

WR – Rory Starkey, Hapeville Charter, Sr.

WR – Kivante’ Johnson, Hapeville Charter, Sr.

WR – Daquan Evans, Therrell, Sr.

TE – Katerian Legrone, B.E.S.T. Academy, Sr.

OL – Ousman Traore, Hapeville Charter, Sr.

OL – Marlandus Blackmon, B.E.S.T. Academy, Sr.

OL – John Rogers, Douglass, Jr.

OL – Rashad Graham, Washington, Jr.

OL – Quindarius King, KIPP Atlanta Collegiate, Sr.

K – Alex Barnett, Hapeville Charter, Jr.

ATH – Tyleek Collins, Hapeville Charter, Sr.

First-team defense

DL – Caleb Kelley, Hapeville Charter, Sr.

DL – Richard Benton Jr., B.E.S.T. Academy, Jr.

DL – Anthony Nesby, South Atlanta, Sr.

DL – Rodricus Fitten, Washington, Jr.

LB – Dar’jarri Coleman, South Atlanta, Sr.

LB – Zyon Bagley, Hapeville Charter, Sr.

LB – Quienton Arnold, KIPP Atlanta Collegiate, Sr.

LB – Jalen Cannon, B.E.S.T. Academy, Sr.

DB – Chris Smith, Hapeville Charter, Sr.

DB – Malik Fleming, Hapeville Charter, Jr.

DB – Blaine Gibson, B.E.S.T. Academy, Sr.

DB – Courvoisier Dingle, Therrell, Sr.

P – Joseph Weiers, Hapeville Charter, So.

Second-team offense

QB – Nakia Davis Jr., B.E.S.T. Academy, Sr.

RB – Lydell Daniel, KIPP Atlanta Collegiate, Fr.

RB – Jahkevis Gaston, Washington, Sr.

WR – Andunte Devereux, Hapeville Charter, Sr.

WR – Deandre Brown, Therrell, So.

WR – Antonio Trice, Washington, Sr.

TE – Antawan Smith Jr., Hapeville Charter, Sr.

OL – Micheal Neal, Hapeville Charter, Sr.

OL – Corey Freeman, Hapeville Charter, Sr.

OL – Mario Simmons, Douglass, Sr.

OL – Jacobi Sims, Therrell, So.

OL – Dakota Piecinsky, South Atlanta, Sr.

K – Ruben St. Juste, South Atlanta, Sr.

ATH – Octavious Arnold, KIPP Atlanta Collegiate, Sr.

Second-team defense

DL – Dennis Jackson, Hapeville Charter, Sr.

DL – Darrle Jacobs, South Atlanta, Fr.

DL – Rashad Whitehead, B.E.S.T. Academy, So.

DL – Rodney Lewis, Therrell, Sr.

LB – Richard Hayes Jr., Hapeville Charter, Sr.

LB – Marquez Clark Jr., Therrell, Jr.

LB – Travis Byars, Douglass, Sr.

LB – Micheal Solomon, Washington, Sr.

DB – Micheal Latimer, Hapeville Charter, Sr.

DB – Jalen Lampkin, Hapeville Charter, Sr.

DB – Sanchez Banks, B.E.S.T. Academy, Sr.

DB – Delante Jordan, Douglass, Sr.

P – Michael Perkins, B.E.S.T. Academy, Jr.

Honorable mention: RB Jarvius Porter, South Atlanta; RB Jakri Finch, South Atlanta; RB Octavious Arnold, KIPP Atlanta Collegiate; OL Devonte Hightower, South Atlanta; ATH Jordan Atkins, Washington; ATH Rontre Stripling, Therrell; DL Meco Presley, KIPP Atlanta Collegiate; DL Dakwon Devine, B.E.S.T. Academy; LB Giovanni Morgan, B.E.S.T. Academy; DL Nakeem Smith, South Atlanta; DL Truth Daniels, Hapeville Charter; DL Oscar Wyatt, Douglass; DB Ratavious Moss, KIPP Atlanta Collegiate; DB J’Cari Bailey, Douglass; DB Kwesi Hooks, Therrell; DB Gary Davis, South Atlanta; DB Taurice Williamson, South Atlanta; DB Sheldon Garmon, B.E.S.T. Academy; PK Jonathan Rios-Reyes, KIPP Atlanta Collegiate; LS Dequavious McCarty, South Atlanta

Produced by Georgia High School Football Daily, a free e-mail newsletter. To join the mailing list, click here.


View Comments 0