GHSA Basketball ‘Elite Eight’ Schedule

Boys

Quarterfinals Feb. 28- March 1

Class AAAAAAA

R7 #4 Brookwood at R8 #3 Grayson

R7 #1 Norcross at R2 #1 Pebblebrook

R1 #1 Tift County at R8 #1 Newton

R2 #3 Wheeler at R3 #1 McEachern

Class AAAAAA

R6 #2 South Cobb at R5 #1 South Paulding

R1 #2 Northside-Warner Robins at R2 #1 Brunswick

R5 #3 Langston Hughes at R8 #1 Gainesville

R5 #2 Tri-Cities at R6 #1 Allatoona

Class AAAAA

R6 #2 Riverwood at R5 #1 Miller Grove

R5 #4 Lithonia at R8 #2 Cedar Shoals

R1 #1 Warner Robins at R8 #1 Buford

R6 #1 Carver-Atlanta at R3 #1 Fayette County

Class AAAA

R4 #1 Henry County at R5 #1 LaGrange

R3 #3 Thomson at R2 #1 Upson-Lee

R8 #1 St. Pius at R1 #1 Carver-Columbus

R2 #3 Perry at R5 #2 Sandy Creek

Class AAA

R4 #1 Westside-Macon at R5 #1 Pace Academy

R3 #3 Islands at R2 #1 Liberty County

R5 #3 Lovett at R8 #1 Morgan County

R3 #1 Jenkins at R6 #1 Calhoun

Class AA

R3 #2 Dublin at R4 #1 Laney

R7 #1 Chattooga at R2 #1 Swainsboro

R4 #3 Josey at R1 #1 Early County

R6 #1 South Atlanta at R3 #1 Washington County

Class A-Public

#8 Macon County at #1 Treutlen

#5 Wilkinson County at #4 Taylor County

#7 Turner County at #2 Calhoun County

#6 Montgomery County at #3 Clinch County

Class A-Private

#9 Holy Innocents’ at #1 Greenforest Christian

#5 St. Francis at #4 Aquinas

#7 Athens Christian at #2 Lakeview Academy

#6 Southwest Atlanta Christian at #3 North Cobb Christian

 

Girls

Quarterfinals Feb. 28-March 1

Class AAAAAAA

R6 #2 Collins Hill at R5 #1 Lambert

R7 #1 Norcross at R2 #1 Westlake

R1 #1 Colquitt County at R8 #1 Archer

R3 #1 McEachern at R6 #1 Mill Creek

Class AAAAAA

R6 #2 Harrison at R5 #1 Douglas County

R4 #4 Stephenson at R7 #1 Northview

R5 #3 Mays at R8 #1 Winder-Barrow

R7 #3 Chattahoochee at R4 #2 Lovejoy

Class AAAAA

R5 #1 Southwest DeKalb at R4 #1 Eagle’s Landing

R8 #2 Flowery Branch at R7 #1 Carrollton

R8 #1 Buford at R1 #1 Warner Robins

R3 #1 Griffin at R6 #1 Jackson-Atlanta

Class AAAA

R8 #3 Madison County at R5 #1 Sandy Creek

R1 #2 Columbus at R2 #1 Spalding

R8#1 Jefferson at R1 #1 Carver-Columbus

R4 #2 Henry County at R3 #1 Cross Creek

Class AAA

R3 #2 Beach at R4 #1 Central-Macon

R7 #1 Greater Atlanta Christian at R2 #1 Tattnall County

R7  #2 Dawson County at R8 #1 Morgan County

R4 #2 Peach County at R3 #1 Johnson-Savannah

Class AA

R4  #1 Laney at R5 #1 Heard County

R2 #1 Bryan County at R7 #1 Model

R1 #1 Fitzgerald at R8 #1 Rabun County

R3 #1 Bleckley at R6 #1 Hapeville Charter

Class A-Public

#9 Hancock Central at #1 Telfair County

#5 Woodville-Tompkins at #4 Marion County

#7  Treutlen at #2 Wheeler County

#6 Greenville at #3 Pelham

Class A-Private

#9 Pinecrest Academy at #1 St. Francis

#5 Holy Innocents’ at #4 Stratford Academy

#10 Prince Avenue Christian at #2 Wesleyan

#11 Darlington at #3 Lakeview Academy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


View Comments 0