breaking news

Rain heads to metro Atlanta; severe thunderstorm watch in N. Georgia

GHSA basketball second-round playoff matchups

Girls

Second Round

Wednesday, Feb. 22

Class AAAAAAA

R6 #2 Collins Hill at R4 #1 Cherokee

R3 #2 Hillgrove at R5 #1 Lambert

R6 #3 Duluth at R2 #1 Westlake

R3 #3 Marietta at R7 #1 Norcross

R2 #2 Pebblebrook at R8 #1 Archer

R7 #2 Brookwood at R1 #1 Colquitt County

R2 #3 Wheeler at R6 #1 Mill Creek

R5 #2 North Forsyth at R3 #1 McEachern

Class AAAAAA

R6 #2 Harrison at R4 #1 Tucker

R1 #3 Houston County at R5 #1 Douglas County

R4 #4 Stephenson at R6 #3 River Ridge

R1 #2 Valdosta at R7 #1 Northview

R4 #3 Jonesboro at R8 #1 Winder-Barrow

R3 #4 Greenbrier at R5 #3 Mays

R4 #2 Lovejoy at R6 #1 Creekview

R7 #3 Chattahoochee at R3 #1 Grovetown

Class AAAAA

R6 #2 Lithia Springs at R4 #1 Eagle’s Landing

R3 #2 McIntosh at R5 #1 Southwest DeKalb

R8 #2 Flowery Branch at R2 #1 Statesboro

R3 #3 Fayette County at R7 #1 Carrollton

R2 #2 Ware County at R8 #1 Buford

R5 #3 Columbia at R1 #1 Warner Robins

R2 #3 Wayne County at R6 #1 Maynard Jackson

R5 #2 Arabia Mountain at R3 #1 Griffin

Class AAAA

R8 #3 Madison County at R4 #1 North Clayton

R3 #2 Richmond Academy at R5 #1 Sandy Creek

R8 #2 North Oconee at R2 #1 Spalding

R1 #2 Columbus at R7 #1 West Hall

R4 #3 Luella at R8 #1 Jefferson

R5 #3 Chapel Hill at R1 #1 Carver-Columbus

R4 #2 Henry County at R6 #1 Northwest Whitfield

R5 #2 LaGrange at R3 #1 Cross Creek

Class AAA

R8 #3 Hart County at R4 #1 Central-Macon

R3 #2 Beach at R5 #1 Redan

R6 #3 Ringgold at R2 #1 Tattnall County

R1 #2 Cook at R7 #1 Greater Atlanta Christian

R2 #2 Pierce County at R8 #1 Morgan County

R7 #2 Dawson County at R1 #1 Monroe

R4 #2 Peach County at R6 #1 Haralson County

R7 #3 North Hall at R3 #1 Johnson-Savannah

Class AA

R6 #2 Douglass at R4 #1 Laney

R3 #2 Dodge County at R5 #1 Heard County

R6 #3 South Atlanta at R2 #1 Bryan County

R1 #2 Berrien at R7 #1 Model

R2 #2 Vidalia at R8 #1 Rabun County

R7 #2 Armuchee at R1 #1 Fitzgerald

R2 #3 Jeff Davis at R6 #1 Hapeville Charter

R7 #3 Dade County at R3 #1 Bleckley County

Class A-Private

#9 Pinecrest Academy at #8 Landmark Christian

#16 Paideia at #1 St. Francis

#12 Tattnall Square Academy at #5 Holy Innocents’

#13 Aquinas at #4 Stratford Academy

#10 Prince Avenue at #7 First Presbyterian Day

#15 George Walton Academy at #2 Wesleyan

#11 Darlington at #6 Calvary Day

#14 Greenforest at #3 Lakeview Academy

Class A-Public

#9 Hancock Central at #8 Taylor County

#16 Turner County at #1 Telfair County

#12 Wilcox County at #5 Woodville-Tompkins

#13 Wilkinson County at #4 Marion County

#10 Macon County at #7 Treutlen

#15 Georgia Military at #2 Wheeler County

#11 Terrell County at #6 Greenville

#19 Lanier County at #3 Pelham

Boys

Second Round

Thursday, Feb. 23

Class AAAAAAA

R8 #3 Grayson at R4 #1 Etowah

R7 #4 Brookwood at R3 #2 Hillgrove

R6 #3 Duluth at R2 #1 Pebblebrook

R1 #2 Colquitt County at R7 #1 Norcross

R2 #2 Westlake at R8 #1 Newton

R7 #2 Berkmar at R1 #1 Tift County

R2 #3 Wheeler at R6 #1 Mountain View

R5 #2 Lambert at R3 #1 McEachern

Class AAAAAA

R2 #4 Glynn Academy at R6 #2 South Cobb

R1 #3 Coffee at R5 #1 South Paulding

R8 #2 Dacula at R2 #1 Brunswick

R1 #2 Northside-Warner Robins at R7 #1 Pope

R2 #2 Effingham County at R8 #1 Gainesville

R5 #3 Langston Hughes at R1 #1 Lee County

R2 #3 Richmond Hill at R6 #1 Allatoona

R1 #4 Valdosta at R5 #2 Tri-Cities

Class AAAAA

R6 #2 Riverwood at R4 #1 Eagle’s Landing

R3 #2 Starr’s Mill at R5 #1 Miller Grove

R8 #2 Cedar Shoals at R2 #1 Statesboro

R5 #4 Lithonia at R3 #3 Riverdale

R2 #2 New Hampstead at R8 #1 Buford

R5 #3 Southwest DeKalb at R1 #1 Warner Robins

R4 #2 Dutchtown at R6 #1 Carver-Atlanta

R5 #2 Columbia at R3 #1 Fayette County

Class AAAA

R6 #2 Lafayette at R4 #1 Henry County

R3 #2 Richmond Academy at R5 #1 LaGrange

R8 #2 Stephens County at R2 #1 Upson-Lee

R3 #3 Thomson at R7 #1 Blessed Trinity

R2 #2 Mary Persons at R8 #1 St. Pius

R7 #2 Marist at R1 #1 Carver-Columbus

R2 #3 Perry at R6 #1 Northwest Whitfield

R1 #4 Westover at R5 #2 Sandy Creek

Class AAA

R8 #3 Monroe Area at R4 #1 Westside-Macon

R3 #2 Johnson-Savannah at R5 #1 Pace Academy

R6 #3 Coahulla Creek at R2 #1 Liberty County

R3 #3 Islands at R7 #1 East Hall

R2 #2 Tattnall County at R8 #1 Morgan County

R5 #3 Lovett at R1 #1 Crisp County

R4 #2 Central-Macon at R6 #1 Calhoun

R5 #2 Cedar Grove at R3 #1 Jenkins

Class AA

R6 #2 Hapeville Charter at R4 #1 Laney

R3 #2 Dublin at R5 #1 Heard County

R8 #2 Monticello at R2 #1 Swainsboro

R1 #2 Thomasville at R7 #1 Chattooga

R4 #3 Josey at R8 #1 Banks County

R7 #2 Rockmart at R1 #1 Early County

R4 #2 Butler at R6 #1 South Atlanta

R5 #2 Callaway at R3 #1 Washington County

Class A-Private

#9 Holy Innocents’ at #8 Tattnall Square Academy

#16 Mt. Paran at #1 Greenforest

#12 Tallulah Falls at #5 St. Francis

#20 Stratford Academy at #4 Aquinas

#10 First Presbyterian Day at #7 Athens Christian

#15 Wesleyan at #2 Lakeview Academy

#11 Whitefield Academy at #6 Southwest Atlanta Christian

#14 Eagle’s Landing Christian Academy at #3 North Cobb Christian

Class A-Public

#9 Quitman County at #8 Macon County

#16 Lincoln County at #1 Treutlen

#12 Crawford County at #5 Wilkinson County

#13 Central-Talbotton at #4 Taylor County

#10 Hawkinsville at #7 Turner County

#15 Towns County at #2 Calhoun County

#11 Wilcox County at #6 Montgomery County

#19 Manchester at #3 Clinch County


View Comments 0