Class AAAAAAA Girls Region Tournament Results

Region 1

At Lowndes

Tuesday

#4 Lowndes 61, #3 Camden County 53

Thursday

#4 Lowndes 66, #2 Tift County 65

Friday

Championship: #1 Colquitt County 76, #4 Lowndes 52

 

Region 2

At Wheeler

Monday

#5 Campbell 41,#4 Newnan 28

#3 Wheeler 66, #6 East Coweta 29

Thursday

#1 Westlake  58, #5 Campbell 34

#2 Pebblebrook 48, #3 Wheeler 36

Saturday

3rd/4th playoff: #3 Wheeler 54, #5 Campbell 47

Championship: #1 Westlake 53, #2 Pebblebrook 46

 

Region 3

At North Paulding

Tuesday

#5 North Cobb 45, #4 North Paulding 32

#3 Hillgrove 36, #6 Kennesaw Mountain 26

Friday

#1 McEachern 75, #5 North Cobb 32

#3 Hillgrove 63, #2 Marietta 55

Saturday

3rd/4th playoff: #2 Marietta 58, #5 North Cobb 39

Championship: #1 McEachern 69, #3 Hillgrove 40

 

Region 4

At Woodstock

Tuesday

#3 Etowah 62, #6 Walton 40

#4 Roswell 34, #5 Lassiter 26

Thursday

#1 Cherokee 56, #4 Roswell 42

#3 Etowah 53, #2 Woodstock 41

Friday

3rd/4th playoff: #2 Woodstock 48, #4 Roswell 37

Championship: #1 Cherokee 52, #3 Etowah 44

 

Region 5

At Milton

Tuesday

#3 North Forsyth 65, #6 Milton 31

#4 West Forsyth 39, #5 Forsyth Central 23

Wednesday

#3 North Forsyth 63, #2 South Forsyth 36

#1 Lambert 45, #4 West Forsyth 36

Friday

3rd/4th playoff: #2 South Forsyth 51, #4 West Forsyth 33

Championship: #1 Lambert 59, #3 North Forsyth 58

 

Region 6

At Mill Creek

Tuesday

#4 Mountain View 55, #5 North Gwinnett 42

#3 Duluth 53, #6 Peachtree Ridge 21

#2 Mill Creek 76, #7 Discovery 32

Thursday

#2 Mill Creek 54, #3 Duluth 51 (OT)

#1 Collins Hill 56, #4 Mountain View 16

Saturday

3rd/4th playoff: #3 Duluth 35, #4 Mountain View 31

Championship: #2 Mill Creek 57, #1 Collins Hill 56

 

Region 7

At Brookwood

Monday

#6 Meadowcreek d. #7 Berkmar

Tuesday

#4 Central Gwinnett 56, #5 Lakeside-Atlanta 42

#3 Parkview 38, #6 Meadowcreek 19

Wednesday

#2 Brookwood 39, #3 Parkview 33

#1 Norcross 69, #4 Central Gwinnett 40

Friday

3rd/4th playoff: #3 Parkview 49, #4 Central Gwinnett 43

Championship: #1 Norcross 61, #2 Brookwood 32

 

Region 8

At Archer

Wednesday

#4 Grayson 60, #5 Shiloh 46

#6 Rockdale County 55, #3 South Gwinnett 49

Friday

#2 Newton 58, #6 Rockdale County 48

#1 Archer 53, #4 Grayson 26

Saturday

3rd/4th playoff: #4 Grayson 67, #6 Rockdale County 44

Championship: #1 Archer 73, #2 Newton 70 (2OT)

 

View Girls Tournament Brackets Here


View Comments 0