Class AAAAAAA Boys Region Tournament Results

Region 1

At Lowndes

Tuesday

#3 Colquitt County 50, #4 Camden County 38

Thursday

#3 Colquitt County 76, #2 Lowndes 55

Friday

Championship: #1 Tift County 64, #3 Colquitt County 47

 

Region 2

At Wheeler

Tuesday

#4 Campbell 75, #5 East Coweta 74 (OT)

#3 Wheeler 68, #6 Newnan 42

Friday

#1 Westlake 65, #4 Campbell 60

#2 Pebblebrook 60, #3 Wheeler 59

Saturday

3rd/4th playoff:  #3 Wheeler 78, #4 Campbell 43

Championship: #2 Pebblebrook 87, #1 Westlake 83 (OT)

 

Region 3

At North Paulding

Wednesday

#4 Kennesaw Mountain 62. #5 North Cobb 51

#3 Marietta 61, #6 North Paulding 55

Friday

#1 McEachern 67, #4 Kennesaw Mountain 35

#2 Hillgrove 57,  #3 Marietta 56

Saturday

3rd/4th playoff: #4 Kennesaw Mountain 55, #3 Marietta 44

Championship: #1 McEachern 71, #2 Hillgrove 34

 

Region 4

At Woodstock

Tuesday

#6 Lassiter 67, #3 Woodstock 50

#4 Etowah 45, #5 Walton 42 (OT)

Thursday

#4 Etowah 52, #1 Roswell 39

#2 Cherokee 48, #6 Lassiter 33

Friday

3rd/4th playoff: #1 Roswell 45, #6 Lassiter 37

Championship: #4 Etowah 62, #2 Cherokee 47

 

Region 5

At Milton

Tuesday

#3 South Forsyth 63, #6 North Forsyth 49

#5 West Forsyth 56, #4 Forsyth Central 51

Wednesday

#2 Milton 64, #3 South Forsyth 61

#1 Lambert 86, #5 West Forsyth 64

Friday

3rd/4th playoff: #3 South Forsyth 72, #5 West Forsyth 58

Championship: #2 Milton 81, #1 Lambert 70

 

Region 6

At Mill Creek

Wednesday

#4 Peachtree Ridge 49, #5 Discovery 47

#6 Mountain View 40, #3 Mill Creek 39

#2 Duluth 84, #7 North Gwinnett 44

Friday

#6 Mountain View 64, #2 Duluth 63 (OT)

#1 Collins Hill 64, #4 Peachtree Ridge 57

Saturday

3rd/4th playoff: #2 Duluth 74, #4 Peachtree Ridge 64

Championship: #6 Mountain View 59, #1 Collins Hill 58

 

Region 7

At Brookwood

Monday

#6 Lakeside-Atlanta 57, #7 Central Gwinnett 55

Tuesday

#4 Meadowcreek 63, #5 Parkview 53

#3 Brookwood 42, #6 Lakeside 40

Wednesday

#2 Berkmar 60, #3 Brookwood, 52

#1 Norcross 54, #4 Meadowcreek 47

Friday

3rd/4th : #4 Meadowcreek 59, #3 Brookwood 58

Championship: #1 Norcross 73, #2 Berkmar 62

 

Region 8

At Archer

Wednesday

#4 South Gwinnett 67, #5 Archer 62

#3 Shiloh 43, #6 Rockdale County 36

Friday

#3 Shiloh 61, #2 Grayson 57

#1 Newton 70, #4 South Gwinnett 63

Saturday

3rd/4th playoff: #2 Grayson 67, #4 South Gwinnett 45

Championship: #1 Newton 75, #3 Shiloh 61

View Boys Tournament Brackets Here


View Comments 0