Class AAAAAA Girls Region Tournament Results

Region 1

(At Coffee)

Tuesday

#5 Coffee 53, #4 Lee County 50

Thursday

#1 Northside-Warner Robins 59, #5 Coffee 39

#2 Valdosta 42, #3 Houston County 31

Friday

Third-place game: #3 Houston County 41, #5 Coffee 39

Championship game: #1 Northside-Warner Robins 51, #2 Valdosta 46

 

Region 2

Monday

(At Richmond Hill)

#4 Richmond Hill 34, #5 Effingham County 28

Wednesday

(At Richmond Hill)

#2 Glynn Academy 47, #3 Bradwell Institute 37

#1 Brunswick 44, #4 Richmond Hill 30

Friday

(At Richmond Hill)

Third-place game: #4 Richmond Hill 37, #3 Bradwell Institute 34

Championship game: #1 Brunswick 35, #2 Glynn Academy 32

 

Region 3

(At Evans)

Tuesday

#3 Heritage-Conyers 37, #6 Alcovy 33

#4 Evans 50, #5 Lakeside-Evans 49

Thursday

#3 Heritage-Conyers 49, #2 Greenbrier 42

#1 Grovetown 67, #4 Evans 44

Friday

Third-place game: #4 Evans 45, #2 Greenbrier 41

Championship game: #1 Grovetown 69, #3 Heritage-Conyers 32

 

Region 4

(At Tucker)

Monday

#8 M.L. King 49, #9 Mt. Zion-Jonesboro 36

Tuesday

#2 Tucker 63, #7 Drew 37

#3 Stephenson 50, #6 Mundy’s Mill 40

Wednesday

#1 Lovejoy 62, #8 M.L. King 33

#4 Jonesboro 57, #5 Forest Park 31

Friday

#2 Tucker 68, #3 Stephenson 51

#1 Lovejoy 38, #4 Jonesboro 33

Saturday

Third-place game: #4 Jonesboro 52, #3 Stephenson 33

Championship game: #2 Tucker 53, #1 Lovejoy 48

 

Region 5

Monday

(At Creekside)

#6 Creekside 40, #7 Tri-Cities 34

#8 Hughes 45, #9 Northgate 42

Tuesday

(At Mays)

#3 New Manchester 68, #6 Creekside 64

#2 Mays 60, #8 Hughes 17

#4 South Paulding 53, #5 Alexander 45

Friday

(At Creekside)

#3 New Manchester 55, #2 Mays 54

#1 Douglas County 79, #4 South Paulding 54

Saturday

(At Creekside)

Third-place game: #2 Mays 75, #4 South Paulding 45

Championship game: #1 Douglas County 66, #3 New Manchester 45

 

Region 6

(At Allatoona)

Monday

#4 River Ridge 58, #9 Osborne 37

#5 Dalton 50, #8 Sprayberry 34

#6 South Cobb 47, #7 Allatoona 41

Wednesday

#4 River Ridge 55, #5 Dalton 35

#3 Sequoyah 54, #6 South Cobb 37

Friday

#1 Harrison 66, #4 River Ridge 54

#2 Creekview 42, #3 Sequoyah 28

Saturday

Third-place game: #4 River Ridge 40, #3 Sequoyah 36

Championship game: #2 Creekview 54, #1 Harrison 38

 

Region 7

(At Johns Creek)

Monday

#8 Dunwoody 52, #9 North Atlanta 37

Tuesday

#1 Northview 76, #8 Dunwoody 43

#5 Pope 55, #4 Johns Creek 54

#3 Alpharetta 53, #6 Cambridge 35

#2 Chattahoochee 51, #7 Centennial 37

Friday

#1 Northview 56, #5 Pope 35

#3 Alpharetta 57, #2 Chattahoochee 46

Saturday

Third-place game: #2 Chattahoochee 48, #5 Pope 38

Championship game: #1 Northview 58, #3 Alpharetta 38

 

Region 8

Wednesday

(At Dacula)

#5 Habersham Central 48, #4 Lanier 46

#3 Dacula 61, #6 Apalachee 43

Friday

(At Apalachee)

#1 Winder-Barrow 53, #5 Habersham Central 49

#2 Gainesville 49, #3 Dacula 40

Saturday

(At Apalachee)

Third-place game: #3 Dacula 51, #5 Habersham Central 44

Championship game: #1 Winder-Barrow 55, #2 Gainesville 47

 

View Girls Tournament Brackets Here


View Comments 0