Class AAAAAA Boys Region Tournament Results

Region 1

(At Coffee)

Tuesday

#4 Lee County 72, #5 Houston County 69

Thursday

#3 Northside-Warner Robins 71, #2 Valdosta 67

#4 Lee County 71, #1 Coffee 69

Friday

Third-place game: #1 Coffee 61, #2 Valdosta 49

Championship game: #4 Lee County 59, #3 Northside-Warner Robins 58

 

Region 2

Monday

(At Effingham County)

#4 Effingham County 53, #5 Bradwell Institute 50

Wednesday

(At Richmond Hill)

#3 Brunswick 65, #2 Glynn Academy 61

#4 Effingham County 59, #1 Richmond Hill 47

Friday

(At Richmond Hill)

Third-place game: #1 Richmond Hill 75, #2 Glynn Academy 71

Championship game: #3 Brunswick 46, #4 Effingham County 44

 

Region 3

(At Evans)

Tuesday

#6 Alcovy 59, #3 Evans 53

#4 Greenbrier 68, #5 Grovetown 59

Thursday

#2 Heritage-Conyers 75, #6 Alcovy 55

#1 Lakeside-Evans 48, #4 Greenbrier 44

Friday

Third-place game: #4 Greenbrier 78, #6 Alcovy 58

Championship game: #1 Lakeside-Evans 67, #2 Heritage-Conyers 63

 

Region 4

(At Tucker)

Monday

#8 M.L. King 58, #9 Lovejoy 35

Tuesday

#2 Stephenson 67, #7 Mundy’s Mill 58

#3 Tucker 72, #6 Drew 38

Wednesday

#1 Jonesboro 67, #8 M.L. King 38

#4 Forest Park 52, #5 Mt. Zion-Jonesboro 48

Friday

#2 Stephenson 62, #3 Tucker 58

#1 Jonesboro 79, #4 Forest Park 46

Saturday

Third-place game: #3 Tucker 69, #4 Forest Park 48

Championship game: #2 Stephenson 61, #1 Jonesboro 58

 

Region 5

Monday

(At Tri-Cities)

#6 Tri-Cities 80, #7 New Manchester 60

#8 Creekside 74, #9 Northgate 62

Wednesday

(At Hughes)

#6 Tri-Cities 56, #3 Alexander 54

#2 Hughes 52, #8 Creekside 47

#5 Mays 53, #4 Douglas County 52

Friday

(At Creekside)

#6 Tri-Cities 60, #2 Hughes 56

#1 South Paulding 58, #5 Mays 49

Saturday

(At Creekside)

Third-place game: #2 Hughes 54, #5 Mays 46

Championship game: #1 South Paulding 61, #6 Tri-Cities 56

 

Region 6

(At Allatoona)

Tuesday

#4 Harrison 58, #9 Sequoyah 47

#5 Creekview 66, #8 River Ridge 55

#6 Osborne 52, #7 Sprayberry 36

Wednesday

#5 Creekview 80, #4 Harrison 59

#6 Osborne 55, #3 Dalton 41

Friday

#1 Allatoona 60, #5 Creekview 58

#2 South Cobb 72, #6 Osborne 66

Saturday

Third-place game: #6 Osborne 71, #5 Creekview 61

Championship game: #1 Allatoona 59, #2 South Cobb 49

 

Region 7

(At Johns Creek)

Monday

#8 Centennial 76, #9 Northview 60

Wednesday

#1 Alpharetta 61, #8 Centennial 57

#5 Dunwoody 59, #4 Chattahoochee 48

#3 Cambridge 66, #6 North Atlanta 51

#2 Pope 63, #7 Johns Creek 58

Friday

#5 Dunwoody 70, #1 Alpharetta 59

#2 Pope 57, #3 Cambridge 51

Saturday

Third-place game: #1 Alpharetta 69, #3 Cambridge 52

Championship game: #2 Pope 61, #5 Dunwoody 58

 

Region 8

Tuesday

(At Lanier)

#5 Winder-Barrow 71, #4 Apalachee 60

#3 Lanier 70, #6 Habersham Central 47

Friday

(At Apalachee)

#1 Gainesville 82, #5 Winder-Barrow 38

#2 Dacula 69, #3 Lanier 63

Saturday

(At Apalachee)

Third-place game: #3 Lanier 62, #5 Winder-Barrow 59

Championship game: #1 Gainesville 89, #2 Dacula 84

 

View Boys Tournament Brackets Here


View Comments 0