breaking news

Heavy rain, storms possible this evening

Class AAAA Girls Region Tournament Results

Region 1

Monday

At Cairo

#6 Cairo 55, #7 Westover 37

At Hardaway

#5 Hardaway 65 vs. #8 Northside-Columbus 61

Tuesday

At Shaw

#4 Shaw 63 vs. #5 Hardaway 57

At Americus-Sumter

#3 Americus-Sumter 77, #6 Cairo 27

Thursday

At Carver-Columbus

#2 Columbus 63,  #3 Americus-Sumter 44

#1 Carver-Columbus vs. #4 Shaw

Friday

At Carver-Columbus

3/4th place: Shaw 60, Americus-Sumter 54

Finals Carver-Columbus 54, Columbus 53

 

Region 2

Monday, Feb. 6

#6 Mary Persons 32 vs. #3 West Laurens 46

#4 Upson-Lee 52, #5 Howard 21

Wednesday, Feb. 8

#2 Perry 42, #3 West Laurens 35

#1 Spalding 65, #4 Upson-Lee 40

Friday, Feb. 10

3/4th place: West Laurnes 59, Upson-Lee 57

Finals Spalding 54, Perry 37

 

Region 3

Tuesday, Feb. 7

At Baldwin

#4 Burke County 64, #5 Hephzibah 53

#3 Baldwin 54,  #6 Thomson 39

Thursday, Feb. 9

At Cross Creek

#2 Richmond Academy 54,  #3 Baldwin 33

# 1 Cross Creek 60, #4 Burke County 29

Friday, Feb. 10

3/4th place: #4 Burke County 51, #3 Baldwin 42

Finals: #1 Cross Creek 66, #2 Richmond Academy 49

 

Region 4

Tuesday, Feb. 7

#5 Luella 60, #4 Woodward Academy 38

#3 Salem 48, #6 Eastside 35

#2 North Clayton 82, #7 Druid Hills 30

Thursday, Feb. 9

#1 Henry County 57, #5 Luella 54

#2 North Clayton 53, #3 Salem  44

Friday, Feb. 10

3/4th place: #5 Luella 53, #3 Salem 33

Finals: #2 North Clayton 66, #1 Henry County 43

 

Region 5

Monday, Feb. 6

#6 Cedartown vs. #7 Central-Carroll

Tuesday, Feb. 7

#4 Troup 43, #5 Cartersville 35

#3 LaGrange 52, #7 Central 28

Thursday, Feb. 8

#3 LaGrange 55, #2 Chapel Hill 53

#1 Sandy Creek 44, #4 Troup 40

Saturday, Feb. 11

3/4th place: #2 Chapel Hill 66 vs. #4 Troup 62 3 p.m.

Finals: #1 Sandy Creek 62 vs. #3 LaGrange 45  6 p.m.

 

Region 6

Monday, Feb. 6

At SE Whitfield

#4 Pickens 62, #5 Ridgeland 41

#6 Gilmer 40, #3 SE Whitfield 33

#2 Heritage-Catoosa 65, #7 Lafayette 30

Thursday, Feb. 9

#1 Northwest Whitfield 53, #4 Pickens 33

#2 Heritage-Catoosa 64, #6 Gilmer 43

Friday, Feb. 10

3/4th place: #4 Pickens 72, #6 Gilmer 53

Finals: #1 Northwest Whitfield 72, #2 Heritage-Catoosa 49

 

Region 7

Friday, Feb. 10

#1 West Hall 45, #4 Marist 32

#2 Chestatee 46, #3 Blessed Trinity 43

Saturday, Feb. 11

3/4th place: #4 Marist d. #3 Blessed Trinity 2 p.m.

Finals #2 Chestatee 38 vs. #1 West Hall 48 5 p.m.

 

Region 8

Tuesday, Feb. 7

#3 St. Pius 36, #6 Oconee County 31

#4 Madison County 48 , #5 Stephens County 31

Friday, Feb. 10

#2 North Oconee 44, #3 St. Pius 33

#1 Jefferson 48, #4 Madison County 37

Saturday, Feb. 11

Finals: #2 North Oconee 29 vs. #1 Jefferson 42 7 p.m.

3/4th place: #3 St. Pius 39  vs. #4 Madison County 48, 4 p.m.

 

View Girls Tournament Brackets Here


View Comments 0