breaking news

Rain heads to metro Atlanta; severe thunderstorm watch in N. Georgia

Class AAAA Boys Region Tournament Results

lRegion 1

Monday

At Hardaway

#5 Northside-Columbus 56, #8 Cairo 40

#7 Hardaway 82, #6 Columbus 72

Tuesday

#4 Shaw 72, #5 Northside 49

#3 Westover 63, #7 Hardaway 44

Thursday

At Carver-Columbus

#1 Americus-Sumter 58, #4 Shaw 55

#2 Carver-Columbus 68, #3 Westover 62

Friday

At Carver-Columbus

Consolation: #4 Shaw 85, #3 Westover 65

Finals: #2 Carver-Columbus 85, #1 Americus-Sumter 63

 

Region 2

At Mary Persons

Monday

#3 Perry 67, #6 West Laurens 53

#5 Howard 72, #4 Spalding 63

Wednesday

#2 Mary Persons 69, #3 Perry 60

#1 Upson-Lee 68, #5 Howard 47

Friday

Consolation: #3 Perry 80, #5 Howard 54

Finals: #1 Upson-Lee 84, #2 Mary Persons 65

 

Region 3

Tuesday

At Baldwin

#4 Burke County 105, #5 Cross Creek 66

#3 Thomson 48, #6 Hephzibah 46

Thursday

At Cross Creek

#2 Baldwin 68, #3 Thomson 59

#1 Richmond Academy 56, #4 Burke County 54

Friday

At Cross Creek

Consolation: #3 Thomson 70, #4 Burke County 63

Finals: #2 Baldwin 62, #1 Richmond Academy 59 OT

 

Region 4

Tuesday

At Eastside

#5 North Clayton 61, #4 Salem 35

#6 Druid Hills 56, #3 Woodward Academy 46

#2 Eastside 72, #7 Luella 64

Thursday

At Woodward Academy

#6 Druid Hills 61, #2 Eastside 55

#1 Henry County 70, #5 North Clayton 65

Friday

At Woodward Academy

Consolation: #2 Eastside 70, #5 North Clayton 59

Finals: #1 Henry County 68, #6 Druid Hills 65

 

Region 5

Monday

At Chapel Hill

#6 Chapel Hill vs. #7 Central-Carroll, 7:30 p.m.

Wednesday

At Cartersville

#5 Troup 52, #4 Cedartown 42

#3 Cartersville 65, #6 Chapel Hill 61

Friday

At LaGrange

#2 Sandy Creek 60, #3 Cartersville 53

#1 LaGrange 56, #5 Troup 46

Saturday

At LaGrange

Consolation: #3 Cartersville 59, #5 Troup 53

Finals: #1 LaGrange 66, #2 Sandy Creek 58 (OT)

 

Region 6

Tuesday

At SE Whitfield

#4 Ridgeland 67, #5 SE Whitfield 58

#3 Heritage-Catoosa 70, #6 Gilmer 58

#2 Lafayette 64, #7 Pickens 41

Thursday

#2 Lafayette 44, #3 Heritage-Catoosa  43

#1 Northwest Whitfield 70, #4 Ridgeland  55

Friday

Consolation: #3 Heritage-Catoosa 55, #4 Ridgeland 50

Finals: #1 Northwest Whitfield 53, #2 Lafayette 51

 

Region 7

At Chestatee

Tuesday

At Marist

#4 West Hall 65, #5 Chestatee 54

Friday

#2 Marist 49, #3 White County 29

#1 Blessed Trinity 48, #4 West Hall 44

Saturday

Consolation: #3 White County 60, #4 West Hall 39

Championship: #1 Blessed Trinity vs. #2 Marist, 6:30 PM

 

Region 8

At Jefferson

Tuesday

#4 North Oconee 57, #5 Oconee County 47

#3 Stephens County 64, #6 Jefferson 47

Friday

#3 Stephens County 53, #2 Madison County 46

#1 St. Pius 61, #4 North Oconee 34

Saturday

Consolation: #2 Madison County vs. #4 North Oconee 5:30 PM

Championship: #1 St. Pius vs. #3 Stephens County 8:30 PM

View Boys Tournament Brackets Here


View Comments 0