Class AAA Girls Region Tournament Results

Region 1

Tuesday

At Cook County 

#4 Crisp County 55, #5 Worth County 34

Thursday 

#2 Monroe 52, #3 Dougherty 49

#1 Cook County 58, #5 Crisp 41

Friday

At Cook County

3/4th place: #3 Dougherty 59, #5 Crisp County 30

Finals: #2 Monroe 44, #1 Cook 35

 

Region 2 

At Liberty County

#4 Long County 40, #5 Brantley County 36

#3 Liberty County 57, #6 Appling County 33

Thursday 

At Tattnall County 

#1 Tattnall County 63, #4 Long County 54

#2 Pierce County 49, #3 Liberty County 33

Friday 

At Tattnall County  

3/4th place: #4 Long County d. #3 Liberty County

Finals: #1 Tattnall County 39, # 2 Pierce County 38

 

 

Region 3

Tuesday

At Southeast Bulloch

#5 Southeast Bulloch 49, #8 Islands 37

#6 Windsor Forest, #7 Groves

Wednesday 

At Johnson

#5 SE Bulloch 42, #4 Savannah 38

#3 Jenkins 54, #6 Windsor Forest 45

Thursday 

At Johnson

#1 Johnson 76, #4 SE Bulloch, 21

#2 Beach 40, #3 Jenkins 32

Friday 

At Armstrong State University

3/4th place: #3 Jenkins 71, #4 SE Bulloch 35

Finals: #1 Johnson 61, #2 Beach 57

 

Region 4

Tuesday

At Rutland

#4 Kendrick 70, #5 Pike County 33

#3 Westside-Macon 57, #6 Rutland 49

#2 Central-Macon 72, #7 Jackson 28

Thursday 

At Central-Macon

#1 Peach County 58, #4 Kendrick 42

#2 Central-Macon 44, #3 Westside-Macon 32

Friday 

At Central-Macon

3/4th place: #4 Kendrick 47, #3 Westside-Macon 43

Finals: #2 Central-Macon 47, #1 Peach County 46

 

Region 5 

At Redan

#1 Cedar Grove 53, #8 McNair 30

#5 Pace Academy 47, #4 Westminster 38

#2 Lovett, #7 Stone Mountain

#3 Redan, #6 Towers

Wednesday

#3 Redan 58, #2 Lovett 37

#5 Pace Academy 47, #1 Cedar Grove 44

Friday

3/4th place #2 Lovett 70, Cedar Grove 65

Finals  #3 Redan 55, #5 Pace Academy 39

 

Region 6

Monday 

At Calhoun

#2 (North) North Murray 46, #5 (South) Adairsville  30

#3 (South) Sonoraville 44, #4 (North) Murray County 41

#2 (South) Haralson County 56, #5 (North) Coahulla Creek 38

#3 (North)Lakeview-Fort Oglethorpe 62, # 4 (South) Bremen 47

Wednesday

At Calhoun

#3S Sonoraville 35, #2 North Murray 33

#2S Haralson 50, #3N LFO 42

Friday 

At Calhoun

#1S Calhoun 63, #3S Sonoraville 42

#2S Haralson County 46, #1N Ringgold 36

Saturday

3/4th place: #3S Sonoraville 39 vs. #1N Ringgold 56 3 p.m.

Finals #2S Haralson County 53 vs. #1S Calhoun 45 6 p.m.

 

Region 7

Tuesday

At Greater Atlanta Christian

#4 Dawson County 50, #5 Union County 23

#3 North Hall 69, #6 Lumpkin County 41,

#2 Greater Atlanta Christian 79, #7 Fannin County 25

Friday 

At Union County 

#2 GAC 59, #3 North Hall 50

#4 Dawson County 58, #1 East Hall 42

Saturday 

At East Hall

3/4th place: #3 North Hall 67 vs. #1 East Hall 53 3 p.m.

Finals #2 GAC 63 vs. #4 Dawson County  34 6 p.m.

 

Region 8

Tuesday 

At Morgan County

#3 Morgan County 62, #6 East Jackson 25

#4 Jackson County 53, #5 Monroe Area 35

Thursday

At Emmanuel College

#3 Morgan County 50, #2 Hart County 43

#1 Franklin County 62, #4 Jackson County 34

Saturday 

At Emmanuel College

3/4th place: #2 Hart County 62 vs. #4 Jackson County 34, 4 p.m.

Finals: #1 Franklin County 37, vs. #3 Morgan County 57 7 p.m.

 

View Girls Tournament Brackets Here


View Comments 0