Class AA Girls Region Tournament Results

Region 1

Tuesday

At Early Co.

#5 Thomasville 49, #4 Brooks Co 39

#3 Early Co. 59 #6 Albany 31

Thursday

At Thomasville

#2 Berrien 59, #3 Early County 44

#1 Fitzgerald 61, #5 Thomasville 49

Friday

At Thomasville

3rd/4th place: #3 Early County d. #5 Thomasville

Finals: #1 Fitzgerald 62 #2 Berrien 48

 

Region 2

At Toombs Co.

Tuesday

#6 Metter 51, #7 St. Vincent’s 41

#5 Toombs Co. 44, Bacon Co 20

Wednesday

#3 Bryan Co. 55, #6 Metter 42

#5 Jeff Davis 40, #5 Toombs Co 39

Friday

#2 Swainsboro 44 #3 Bryan Co. 50

#1 Vidalia 61 #4 Jeff Davis 55

Saturday 

At Toombs Co.

3rd/4th place : #2 Swainsboro 36. vs. #4 Jeff Davis 38 2 p.m.

Finals: #1 Vidalia 61  vs. #3 Bryan County 55 5 p.m.

 

Region 3

Monday

At Northeast

Northeast 50 vs. Southwest 34

Tuesday

At Bleckley Co.

East Lauren 54, Dublin 66

Northeast 31 vs. Bleckley Co. 56

At Dublin

Friday

Bleckley 54  , Washington County 43

Dodge County 70, Dublin 59

Saturday

3rd/4th place: Dublin 36 vs. Washington County 72 , 4 p.m.

Finals: Bleckley 61 vs. Dodge County 54 , 7 p.m.

 

Region 4

At Laney

Tuesday

#4 Westside 51, #5 Glenn Hills 40

#3 Jefferson Co. 47, Butler 34

#2 Josey 57 vs. Harlem 31

Friday

#2 Josey 51 #3 Jefferson Co. 35

#1 Laney. 80 #4Westside 34

Saturday

3rd/4th place: # 3 Jefferson Co. 56 vs. #4 Westside 51 4 p.m.

Finals: #1 Laney 76 vs #2 Josey 33, 7 p.m.

 

Region 5

Tuesday

At Callaway

#5 Lamar County 59, #4 Jordan 50

#3 Temple 48, #6 Spencer 32

At Heard Co.

Thursday

#2 Callaway 60, #3 Temple 54

#1 Heard Co. 50, #5 Lamar County 33

Friday

3rd/4th place: #5 Lamar 56, #3 Temple 54

Finals: #1 Heard 58 , #2 Callaway 31

 

Region 6

At Douglass

Tuesday

# 4 Therrell 65, #5 Washington 54

#3 South ATL 82, #6 KIPP 45

#2 Douglass 65, #7 Coretta Scott 21

Thursday

#2 Douglass 64, #3 South Atlanta 61

#1 Hapeville 76, #4 Therrell 57

Friday

3rd/4th place: #4 Therrell 60, #3 South Atlanta 65

Finals: #1 Hapeville 55 , #2 Douglass 46

 

Region 7

At Chattooga

Monday

#5 Coosa 50, #8 Gordon Central 45

#6 Rockmart 51, #7 Chattooga 46

Tuesday

#4 Pepperell 41, #5 Coosa 27

#3 Armuchee 55 vs. #6 Rockmart 31

Friday

#1 Model 51 , #4 Pepperell 36

#2 Dade Co. 35 , #3 Armuchee 45

Saturday

3rd/4th place:  #2 Dade Co. 51 vs. #4 Pepperell 41 2 p.m.

Finals:  #1 Model 73 vs. #3 Armuchee 47, 7 p.m.

 

Region 8

At Banks County

Tuesday

#4 Monticello 50 vs. #5 Elbert County 59

#3 Putnam County 58, #6 Social Circle 50

#2 Banks County 61, #7 Oglethorpe County 33

Thursday

#2 Banks County 57, #3 Putnam County 46

#1 Rabun County 85, #5 Elbert County 52

Friday

3rd/4th place: #5 Elbert County 30 ,#3 Putnam 47

Finals: #1 Rabun 78 , #2 Banks County 67

 

View Girls Tournament Brackets Here


View Comments 0