Class AA Boys Region Tournament Results

Class AA

Region 1

Tuesday

At Early County

#4 Albany 57, #5 Berrien 47

#3 Early County 81, #6 Brooks County 53

At Thomasville

Thursday

#3 Early County 84, #2 Fitzgerald 79

#1 Thomasville 52, #4 Albany 49

Friday


At Thomasville

Consolation: #2 Fitzgerald 74, #4 Albany 71

Finals: #3 Early County 74, #1 Thomasville 65

 

Region 2

Tuesday

#6 Metter 54 , #7 Benedictine 53

#5 Toombs County 61 , #8 Bryan County 56

Wednesday

#6 Metter 44, #3 Vidalia 39

#4 Bacon County 46, #5 Toombs County 42

Friday

#2 Jeff Davis 67 ,#6 Metter 71

#1 Swainsboro 65, #4 Bacon County 48

Saturday

Consolation #2 Jeff Davis 61, #4 Bacon 58

Finals #1 Swainsboro 52, # 6 Metter 41

 

Region 3

Monday

At Northeast-Macon

#6 Northeast-Macon 64, #7 East Laurens 45

Tuesday

At Bleckley County

#5 Southwest-Macon 58, #4 Dodge County 46

#3 Bleckley County 66 , #6 Northeast-Macon 61 (OT)

Friday

At Dublin

#2 Washington County 58, #3 Bleckley 35

#1 Dublin 76, #5 Southwest-Macon 59

Saturday

At Dublin

Consolation: #3 Bleckley 72, #5 Southwest-Macon 50

Finals : #2 Washington County 49,, #1 Dublin 47

 

Region 4

At Laney

Wednesday 

#4 Josey 59, #5 Glenn Hills 51

#3 Westside-Augusta 75 #6 Screven County 36

#2 Laney 74, #7 Jefferson County 54

Friday

#2 Laney 54, #3 Westside 53

#1 Butler 81, #4 Josey 77

Saturday

Consolation: #4 Josey 47, vs. #3 Westside 44

Finals : #2 Laney 61, #1 Butler 55

 

Region 5

Tuesday

At Callaway

#4 Temple 73 vs. #5 Jordan 49, 5:30 p.m.

#3 Callaway 74 vs. #6 Lamar 30, 8:30 p.m.

At Heard County

Thursday

#3 Callaway 87, #2 Spencer 72

#1 Heard County 47, #4 Temple 42

Friday

Consolation:#2 Spencer 55,  #4 Temple 33

Finals: #1 Heard 79, #3 Callaway 72

 

Region 6

At Douglass

Wednesday

#5 Washington 63, #4 KIPP Atlanta 49

#3 Therrell 64,#6 Douglass 53

#2 Hapeville Charter 76, #7 BEST Academy 31

Thursday

#2 Hapeville 76, #3 Therrell 57

#1 South Atlanta 72, #5 Washington 39

Friday

Consolation: #3 Therrell 48 ,#5 Washington 31

Finals: #1 South Atlanta 73, #2 Hapeville 57

 

Region 7

At Chattooga

Monday

#5 Coosa 54, #8 Gordon Central 49

#7 Armuchee 70, #6 Pepperell 59

Tuesday

#5 Coosa 48, #4 Model 42

#3 Dade County 61 , #7 Armuchee 59

Friday

#1 Chattooga 71 ,#5 Coosa 53

#2 Rockmart 60, #3 Dade 50

Saturday

Consolation: #5 Coosa 78, #3 Dade 74

Finals : #1 Chattooga 73, #2 Rockmart 43

 

Region 8

Monday

At Monticello

#4 Elbert County 50, #Rabun County 32

#3 Putnam County 79, #6 Oglethorpe County 56

#2 Monticello 63, #7 Social Circle 48

At Banks County

Thursday

#2 Monticello 91, #3 Putnam 72

#1 Banks County 52, #4 Elbert County 45

Friday

Consolation: #3 Putnam County 75 #4 Elbert County 62

Finals: #1 Banks County 76, #2 Monticello 68

 

View Boys Tournament Brackets Here


View Comments 0