Basketball rankings: No. 1 teams go 38-0 week before region tournaments

St. Pius player Asia Durr (25) takes a shot from the free-throw line. (Branden Camp / Special to AJC)

No. 1-ranked high school basketball teams were 38-0 last week, and each held onto their top spots in The Atlanta Journal-Constitution poll entering region tournaments this week.

The No. 1 boys teams are McEachern (AAAAAAA), South Paulding (AAAAAA), Buford (AAAAA), Upson-Lee (AAAA), Westside-Macon (AAA), South Atlanta (AA), Greenforest Christian (A private) and Calhoun County (A public).

No. 1 girls teams are Norcross (AAAAAAA), Northview (AAAAAA), Griffin (AAAAA), Cross Creek (AAAA), Beach (AAA), Laney (AA), Holy Innocents’ (A private) and Pelham (A public).

New boys teams in the rankings are Grayson for Peachtree Ridge in AAAAAAA, Lakeside-Evans for Richmond Hill in AAAAAA and Riverwood and Eagle’s Landing for New Hampstead and Flowery Branch in AAAAA, Westover for Eastside in AAAA, Early County and Banks County for Therrell and Glenn Hills in AA and First Presbyterian Day for Tattnall Square in A private.

In the girls rankings, Johns Creek replaced Gainesville in AAAAAA; Bainbridge replaced Harris County in AAAAA; and Hancock Central replaced Taylor County in A public.

BOYS

Class AAAAAAA
1. McEachern (24-0)
2. Pebblebrook (17-7)
3. Newton (24-1)
4. Norcross (20-5)
5. Westlake (15-9)
6. Wheeler (17-7)
7. Tift County (23-2)
8. Berkmar (19-6)
9. Collins Hill (18-7)
10. Grayson (17-8)

Class AAAAAA
1. South Paulding (24-1)
2. Gainesville (24-1)
3. Jonesboro (20-4)
4. Hughes (18-7)
5. Alpharetta (23-2)
6. Alexander (16-7)
7. Dacula (18-7)
8. Lakeside-Evans (19-4)
9. Heritage-Conyers (17-6)
10. South Cobb (19-6)

Class AAAAA
1. Buford (22-2)
2. Cedar Shoals (21-3)
3. Warner Robins (22-3)
4. Miller Grove (16-8)
5. Columbia (18-6)
6. Fayette County (18-7)
7. Eagle’s Landing (17-6)
8. Southwest DeKalb (14-11)
9. Riverwood (20-4)
10. Union Grove (19-6)

Class AAAA
1. Upson-Lee (25-0)
2. Henry County (19-5)
3. Richmond Academy (21-4)
4. Americus-Sumter (20-5)
5. LaGrange (22-3)
6. Sandy Creek (19-6)
7. St. Pius (18-7)
8. Carver-Columbus (15-6)
9. Cartersville (18-5)
10. Westover (16-8)

Class AAA
1. Westside-Macon (21-3)
2. Pace Academy (18-8)
3. Morgan County (19-5)
4. Liberty County (17-5)
5. Jenkins (18-7)
6. Greater Atlanta Christian (19-5)
7. Cedar Grove (15-5)
8. Johnson-Savannah (16-8)
9. Islands (16-8)
10. East Hall (17-7)

Class AA
1. South Atlanta (22-1)
3. Dublin (21-4)
3. Butler (17-7)
4. Laney (19-5)
5. Thomasville (16-7)
5. Hapeville Charter (16-6)
7. Glenn Hills (16-8)
8. Early County (17-5)
9. Chattooga (22-1)
10. Banks County (20-4)

Class A-private
1. Greenforest Christian (20-5)
2. North Cobb Christian (21-3)
3. Southwest Atlanta Christian (18-7)
4. St Francis (21-4)
5. Aquinas (22-1)
6. Lakeview Academy (20-5)
7. Whitefield Academy (18-7)
8. Holy Innocents’ (16-7)
9. Tallulah Falls (22-3)
10. First Presbyterian Day (13-6)

Class A-Public
1. Calhoun County (22-1)
2. Treutlen (23-0)
3. Wilkinson County (20-5)
4. Taylor County (15-5)
5. Clinch County (21-4)
6. Turner County (18-7)
7. Quitman County (19-6)
8. Macon County (16-7)
9. Randolph-Clay (16-5)
10. Central-Talbotton (16-6)

GIRLS

Class AAAAAAA
1. Norcross (23-2)
2. McEachern (19-6)
3. Lambert (22-2)
4. Collins Hill (21-3)
5. Mill Creek (20-4)
6. Archer (20-4)
7. Brookwood (19-5)
8. Marietta (20-5)
9. Newton (19-5)
10. Colquitt County (20-4)

Class AAAAAA
1. Northview (22-3)
2. Harrison (21-4)
3. Douglas County (22-3)
4. Winder-Barrow (20-5)
5. Lovejoy (21-3)
6. Creekview (18-7)
7. Grovetown (18-7)
8. Stephenson (17-8)
9. Tucker (18-6)
10. Johns Creek (18-7)

Class AAAAA
1. Griffin (23-1)
2. Buford (22-2)
3. Southwest DeKalb (21-4)
4. Warner Robins (23-1)
5. Carrollton (24-1)
6. Flowery Branch (19-5)
7. Jackson-Atlanta (20-2)
8. Villa Rica (23-2)
9. Eagle’s Landing (21-3)
10. Bainbridge (17-7)

Class AAAA
1. Cross Creek (21-4)
2. West Hall (20-5)
3. Heritage-Ringgold (23-2)
4. Americus-Sumter (22-3)
5. Columbus (19-4)
6. Jefferson (20-5)
7. North Oconee (20-4)
8. Perry (21-4)
9. Carver-Columbus (20-4)
10. Northwest Whitfield (19-5)

Class AAA
1. Beach (23-1)
2. Johnson-Savannah (21-2)
3. Greater Atlanta Christian (17-7)
4. Ringgold (20-5)
5. Franklin County (19-5)
6. Peach County (20-3)
7. Hart County (21-4)
8. Monroe (19-4)
9. Calhoun (20-4)
10. Haralson County (21-4)

Class AA
1. Laney (24-1)
2. Dodge County (23-2)
3. Model (20-5)
4. Fitzgerald (18-2)
5. Rabun County (23-2)
6. Vidalia (21-4)
7. Banks County (17-7)
8. Bryan County (19-4)
9. Dade County (18-7)
10. Swainsboro (17-7)

Class A (Private)
1. Holy Innocents’ (24-1)
2. St. Francis (21-4)
3. Wesleyan (21-4)
4. Lakeview Academy (21-4)
5. Calvary Day (20-3)
6. Landmark Christian (21-3)
7. Darlington (20-5)
8. Pinecrest Academy (17-5)
9. Stratford Academy (16-5)
10. First Presbyterian (16-5)

Class A (Public)
1. Pelham (23-1)
2. Telfair County (22-2)
3. Woodville-Tompkins (21-4)
4. Wheeler County (20-3)
5. Greenville (22-3)
6. Marion County (18-5)
7. Treutlen (17-6)
8. Wilcox County (19-5)
9. Macon County (17-6)
10. Hancock Central (19-4)


View Comments 0