All-region teams: Bremen’s Bailey, Calhoun’s Spector named 6-AAA’s top players

(Branden Camp / Special to AJC)

(Branden Camp / Special to AJC)

Here is the all-region team for 6-AAA, as voted by the league’s coaches:

Offensive player of the year: RB Kyle Bailey, Bremen, Sr.

Defensive player of the year: LB Baylon Spector, Calhoun, Sr.

First-team offense

QB – Cole Kibler, Ringgold, So.

RB – Tucker Gregg, Murray County, Jr.

WR – Malik Lawrence, Calhoun, Sr.

WR – Andre Tarver, Ringgold, So.

WR – Luke Jones, Calhoun, Sr.

WR – Mac Brower, Ringgold, Sr.

TE – Braden Weaver, Murray County, Sr.

OL – William Long, Calhoun, Sr.

OL – Caleb Storm, Sonoraville, Sr.

OL – Dawson Oliver, North Murray, Sr.

OL – Nick Culpepper, Lakeview-Fort Oglethorpe, Jr.

OL – Brody Strickland, Bremen, Sr.

OL – Noah Davenport, Calhoun, Sr.

OL – Margarito Gutierrez, Murray County, Jr.

OL – Maddox Teems, Adairsville, Jr.

ATH – Baylon Spector, Calhoun, Sr.

ATH – Brady Harper, North Murray, Sr.

K – Matthew Reese, Bremen, Sr.

First-team defense

DL – CJ Fuller, Calhoun, Jr.

DL – Logan Johnson, Bremen, Sr.

DL – Ryan McCallion, Sonoraville, Sr.

DL – Zeke Nance, Calhoun, Jr.

DL – Hunter Sosebee, Murray County, Sr.

DL – Luke Griffin, North Murray, So.

LB – Kyle Bailey, Bremen, Sr.

LB – Sherrod Agee, Sonoraville, Sr.

LB – Bailey Lester, Calhoun, Jr.

LB – Brody Frazier, North Murray, Sr.

LB – Gio Chavez, Murray County, Jr.

LB – Lane Moore, Sonoraville, Jr.

DB – Ryan Randall, Calhoun, Sr.

DB – Hunter McCurdy, North Murray, Sr.

DB – Tate Moore, Sonoraville, Sr.

DB – Rhett Abernathy, Calhoun, Sr.

DB – Fernando Pulido, North Murray, Sr.

P – Kevin Villatoro, Sonoraville, Sr.

LS – Jacob Potter, Adairsville, Sr.

Second-team offense

QB – Gavin Gray, Calhoun, So.

RB – Alec Martin, Haralson County, Sr.

RB – Tristan Key, Sonoraville, Jr.

WR – Ryan Randall, Calhoun, Sr.

WR – Ethan Belcher, Adairsville, Jr.

WR – Connor Rice, North Murray, Sr.

WR – Drake Starks, Ringgold, Jr.

WR – Cameron Keith, Sonoraville, Sr.

TE – Chipper Taylor, Bremen, Sr.

OL – Jacob Michal, Lakeview-Fort Oglethorpe, Sr.

OL – Ethan Martin, North Murray, Sr.

OL – Jeb Simerly, Adairsville, Sr.

OL – Bucky Williams, Ringgold, Jr.

OL – Luke Griffin, North Murray, So.

OL – Blake Goble, Sonoraville, Jr.

K – Kevin Villatoro, Sonoraville, Sr.

ATH – Dominick Genitempo, Murray County, Sr.

ATH – Travon Branch, Adairsville, So.

ATH – Pat Moore, Sonoraville, Jr.

Second-team defense

DL – Denzel Pitt, Adairsville, Sr.

DL – Braxton Stewart, Ringgold, Sr.

DL – Devon Isaac, Adairsville, Sr.

DL – Dylan Sturgill, North Murray, Sr.

LB – Garrett Elrod, Murray County, Sr.

LB – Matthew Lyons, Bremen, Sr.

LB – Hunter Ciesa, Coahulla, Sr.

LB – Davis Allen, Calhoun, So.

LB – Morgan Holt, Sonoraville, Sr.

LB – Hayden Davis, Haralson County, Sr.

LB – Aiden Noe, North Murray, Sr.

LB – Dakota Hughes, Adairsville, Jr.

DB – Dominick Genitempo, Murray County, Sr.

DB – Waylyn James, North Murray, Sr.

DB – Brannon Spector, Calhoun, So.

DB – Andre Tarver, Ringgold, So.

DB – Trey Jackson, North Murray, Sr.

DB – Malik Lawrence, Calhoun, Sr.

DB/P – Michael Layman, Ringgold, Sr.

P – Charles Davis, Lakeview-Fort Oglethorpe, Sr.

LS – Jacob Callahan, Calhoun, Sr.

Honorable mention: QB Wade Cartwright, Bremen, So.; QB Roger Redd, Adairsville, Sr.; QB Blake Davis, North Murray, Sr.; RB Nathan Williams, Lakeview-Fort Oglethorpe, So.; RB Tee Brown, Bremen, Sr.; ATH Treylan Sheppard, Haralson County, So.; ATH Zach Vaughn, Lakeview-Fort Oglethorpe, Jr.; ATH Darius Smith, Coahulla Creek, Sr.; ATH Dee King, Ringgold, Sr.; ATH Mason Boswell, Adairsville, So.; WR Jalen Dallas, Bremen, So.; WR Trent Daniels, Sonoraville, Jr.; WR Chad Lowery, Adairsville, Sr.; WR Noah Harris, Lakeview-Fort Oglethorpe, Sr.; WR/H Bailey Reece, Sonoraville, Sr.; TE/H Hunter Cochran, North Murray, Sr.; OL Russell Johnson, Sonoraville, Jr.; OL Austin Harper, Bremen, Sr.; OL Cade Walker, Calhoun, Sr.; OL Marcus Thomas, North Murray, Sr.; OL Dustin Gibson, Murray County, Sr.; OL Branson Gonzalez, Ringgold, Sr.; OL JC Fuller, Calhoun, Jr.; OL Bailey Blakenship, North Murray, Sr.; OL Ethan Seay, Ringgold, Sr.; OL Parker McBurnett, Sonoraville, Jr.; OL Ben King, Calhoun, So.; K Jose De La Cruz, North Murray, Sr.; K Matthew Vines, Haralson, Sr.; DL Bruce Jennings, Sonoraville, Sr.; DL Dylan Pearson, Bremen, Sr.; DL Mac Rowland, Coahulla Creek, Jr.; DL Johnathan Cutcher, Lakeview-Fort Oglethorpe, Jr.; DL Chris Cooks, North Murray, Sr.; DL Riley Howe, Lakeview-Fort Oglethorpe, Sr.; LB Kade Berry, Bremen, So.; LB Owen Williams, Calhoun, Jr.; LB Alex Macies, Sonoraville, Sr.; LB Ty Jones, Ringgold, Jr.; LB Jaden Baggett, North Murray, Sr.; LB Pete Brower, Ringgold, So.; LB Lee McCracken, Lakeview-Fort Oglethorpe, Jr.; LB Noah Keaton, Ringgold, Jr.; LB Blake Reese, Haralson County, Sr.; LB Jordan Barnes, North Murray, Sr.; DB Wade O’Neal, Bremen, Sr.; DB Nathan Holbert, Sonoraville, Sr.; DB Ruddy Ware, Lakeview-Fort Oglethorpe, So.; DB Michael King, Coahulla Creek, So.; DB Mason Boswell, Adairsville, So.; DB Stone Logan, Sonoraville, Sr.; DB Christian Vaughn, Lakeview-Fort Oglethorpe, So.; DB Bryce Burgess, Adairsville, Jr.; DB Nathan Camp, Ringgold, Jr.; DB Preston Vanmeter, Murray County, Jr.

Produced by Georgia High School Football Daily, a free e-mail newsletter.


View Comments 0