All-region teams: Lanier’s Taylor named top player in 8-AAAAAA

BRANDEN CAMP/SPECIAL

BRANDEN CAMP/SPECIAL

Here is the all-region team for 8-AAAAAA, as voted by the league’s coaches:

Player of the year: LB Tyler Taylor, Lanier, Sr.

Offensive player of the year: RB Tre McMillan, Dacula, Jr.

Defensive player of the year: DB Tyree Robinson, Gainesville, Sr.

Two-way player of the year: RB/LB Ty Harris, Dacula, Sr.

Coach of the year: Tommy Jones, Dacula

First-team offense

QB – Brock Landis, Winder-Barrow, Jr.

RB – Tywon Reaves, Lanier, Jr.

RB – Michael Babers, Habersham Central, Sr.

WR – Jim Barnett, Gainesville, Jr.

WR – Ethan Morris, Apalachee, Sr.

WR – Trey Hurt, Habersham Central, Sr.

OL – Lashawn Jones, Gainesville, Jr.

OL – Collin Foster, Lanier, Jr.

OL – Tyler Brown, Dacula, Sr.

OL – Cameron Best, Winder-Barrow, Sr.

OL – Dez Ikpa, Dacula, Sr.

ATH – Deon Williams, Winder-Barrow, Sr.

PK – Brandon Reyna, Gainesville, Sr.

PK – Hampton Hotard, Habersham Central, Sr.

KR – Calvin Murphy, Gainesville, Sr.

First-team defense

DL – Michael Allen, Lanier, Sr.

DL – Brandon Jones, Dacula, Sr.

DL – Austin Frady, Habersham Central, Sr.

DL – Logan Cash, Winder-Barrow, So.

LB – Juwuan Jones, Lanier, Sr.

LB – Kameron Brown, Lanier, So.

LB – Kenny Holder, Dacula, Sr.

LB – Josh Harrison, Gainesville, Sr.

DB – Jaylon Jones, Dacula, Sr.

DB – Chase Isler, Dacula, Sr.

DB – Gunner Wright, Apalachee, Sr.

DB – Kamden Young, Gainesville, Sr.

P – Drake Power, Winder-Barrow, Sr.

Second-team offense

QB – Shayne Buckingham, Dacula, Jr.

RB – K.D. Smith, Gainesville, Sr.

RB – Jamar Mack, Winder-Barrow, So.

WR – Aaron Wood, Habersham Central, Sr.

WR – Casey Thurmond, Winder-Barrow, Sr.

WR – Kenny Severe, Dacula, Jr.

OL – A.J. Markham, Gainesville, Jr.

OL – Dylan Brown, Winder-Barrow, Sr.

OL – Austin Manning, Dacula, Sr.

OL – Nathan Hodnett, Apalachee, Fr.

OL – Parker Miller, Apalachee, Jr.

ATH – Noah Fritz, Lanier, Sr.

ATH – Jake Jones, Habersham Central, Sr.

PK/P – Phillip Hoke, Dacula, Sr.

KR – Gavin Phillips, Winder-Barrow, Jr.

Second-team defense

DL – Herve Aklotsoe, Gainesville, Sr.

DL – Kevon Mooney, Winder-Barrow, Jr.

DL – Peyton Bergman, Lanier, Jr.

DL – Dylan Holcomb, Habersham Central, Sr.

DL – Jason Craig, Apalachee, Sr.

LB – Mason White, Winder-Barrow, Sr.

LB – Kris Montague, Gainesville, Sr.

LB – Keith Harris, Gainesville, Jr.

LB – Babila Fomuteh, Dacula, Sr.

DB – Josh Sims, Winder-Barrow, Jr.

DB – Carson Moore, Habersham Central, Jr.

DB – Quez Harrison, Gainesville, So.

DB – Shemar Esson, Dacula, Sr.

DB – Will Smith, Apalachee, Sr.

Team First – Allen Daniels, Dacula, Sr.

Team First – Javonne Hughes, Winder-Barrow, Sr.

Produced by Georgia High School Football Daily, a free e-mail newsletter. To join the mailing list, click here.


View Comments 0