GHSA Volleyball Playoffs Schedule/Scores

GHSA Volleyball Playoffs Schedule/Scores

Brackets

Class AAAAAAA

Finals Oct 29 at Marietta High School

Walton 3, Lassiter 0

Semifinals Oct 26th

#1 Walton 3, #6 South Forsyth 1

#2 Lassiter 3, #6 Lambert 0

Quarterfinals Oct. 22

#1 Walton 3, #8 Newnan 0

#5 South Forsyth 3, #4 North Cobb 0

#6 Lambert 3, #3 Norcross 0

#Lassiter 3, #7 North Gwinnett 0

Second Round Oct. 18

North Cobb 3, Mill Creek 0
Lassiter 3, Grayson 0
South Forsyth 3, Mountain View 1
Newnan 3, Etowah 2
North Gwinnett 3, North Forysth 1
Norcross 3, Archer 0
Lambert 3, Camden County 0
Walton 3, East Coweta 0

First Round Oct. 12 

A6 #2 Mill Creek 3, A4 #5 Roswell 0
A3 #1 North Cobb 3, A5 #4 Milton 0
A4 #3 Lassiter 3, A7 #2 Brookwood 0
A8 #1 Grayson 3, A2 #4 Westlake 1

A6 #3 Mountain View 3, A7 #5 Meadowcreek 0
A5 #1 South Forsyth 3, A3 #4 Marietta 0
A4 #2 Etowah 3, A7 #3 Parkview 0
A2 #1 Newnan 3, A8 #4 Shiloh 0

A5 #3 North Forsyth 3, A3 #2 Hillgrove 0
A6 #1 North Gwinnett 3, A4 #4 Woodstock 2
A8 #2 Archer 3, A2 #3 Wheeler 0
A7 #1 Norcross 3, A6 #5 Collins Hill 0

A5 #2 Lambert 3, A3 #3 Kennesaw Mountain 0
A1 #1 Camden County 3, A6 #4 Duluth 1
A2 #2 East Coweta 3, A8 #3 Rockdale County 0
A4 #1 Walton 3, A7 #4 Lakeside-DeKalb 0

Class AAAAAA

Finals Oct 29 at Marietta High School

Harrison 3, Alpharetta 1

Semifinals Oct 26

#1 Alpharetta 3, #6 Cambridge 2

#Harrison 3, #3 Johns Creek 0

Quarterfinals Oct. 22

#1 Alpharetta 3, #8 Northgate 0

#5 Cambridge 3, #4 Dunwoody 0

#3 Johns Creek 3, #6 Pope 0

#Harrison 3, #7 Allatoona 0

Second Round Oct. 18 & Oct. 19

Pope 3, Lakeside-Evans 1
Johns Creek 3, Winder-Barrow 0
Northgate 3, Sequoyah 2
Dunwoody 3, Effingham County 0
Greenbrier at Harrison
Habersham Central at Alpharetta
Allatoona 3, Grovetown 0
Cambridge at Gainesville

First Round Oct. 13

A7 #5 Pope 3, A6 #2 River Ridge 1
A3 #1 Lakeside-Evans 3, A5 #4 South Paulding 0
A7 #2 Johns Creek 3, A4 #3 Forest Park 0
A8 #1 Winder Barrow 3, A2 #4 Brunswick 0

A6 #3 Sequoyah 3, A1 #1 Northside-Warner Robbins 0
A5 #1 Northgate 3, A3 #4 Evans 0
A7 #3 Dunwoody 3, A4 #2 Lovejoy 0
A8 #4 Lanier at A2 #1 Effingham County

A3 #2 Greenbrier 3, A5 #3 Douglas County 0
A6 #1 Harrison 3, A4 #4 Jonesboro 0
A8 #2 Habersham Central 3, A2 #3 Richmond Hill 0
A7 #1 Alpharetta 3, A6 #5 Creekview 1

A3 #3 Grovetown 3, A5 #2 Alexander 1
A6 #4 Allatoona 3, A1 #1 Lee County 2
A8 #3 Gainesville 3, A2 #2 Glynn Academy 1
A7 #4 Cambridge 3, A4 #1 Mundy’s Mill 0

Class AAAAA

Finals Oct 29 at Marietta

Buford 3, McIntosh 1

Semifinals Oct. 26

#1 Buford 3, #6 Ola 0

#3 McIntosh 3, #2 Whitewater 2

Quarterfinals Oct. 22 

#1 Buford 3, #8 South Effingham 0

#5 Ola 3, #4 Veterans 2

#3 McIntosh 3, #6 Chamblee 0

#2 Whitewater 3 #7 Walnut Grove 0

Second Round Oct. 18 & Oct. 19

Whitewater 3, Decatur 0
Buford 3, Locust Grove 0
Harris County at Chamblee
Union Grove 1, South Effingham 3
McIntosh 3, Riverwood 0
Kell 3, Walnut Grove 2
Veterans 3, Starr’s Mill 0
Clarke Central 0,  Ola 3

First Round Oct. 12 

A6 #2 Decatur 3, A4 #5 Eagles Landing 0
A3 #1 Whitewater 3, A5 #4 Lithonia 0
A4 #3 Locust Grove 3, A7 #2 Hiram 2
A8 #1 Buford 3, A5 #5 Miller Grove 0

A1 #2 Harris County 3, A6 #3 North Springs 0
A5 #1 Chamblee 3, A3 #4 Riverdale 0
A4 #2 Union Grove 3, A7 #3 Villa Rica 0
A2 #1 South Effingham 3, A8 #4 Loganville 1

A3 #2 McIntosh 3, A5 #3 Southwest-DeKalb 0
A6 #1 Riverwood 3, A7 #5 Carrollton 0
A8 #2 Walnut Grove 3, A6 #5 Banneker 0
A7 #1 Kell 3, A4 #4 Dutchtown 0

A3 #3 Starr’s Mill 3, A5 #2 Arabia Mountain 0
A1 #1 Veterans 3, A6 #4 Grady 0
A8 #3 Clarke Central at A2 #2 TBD
A4 #1 Ola 3, A7 #4 Rome

Class AAAA

Finals Oct. 29 at Marietta High School 

Blessed Trinity 3, Woodward Academy 0

Semifinals Oct.26

#1 Blessed Trinity 3, #4 Columbus 2

#2 Woodward Academy 3, #3 St Pius X 1

Quarterfinals Oct. 22 

#1 Blessed Trinity 3 #8 Jefferson 0

#4 Columbus 3, #5 Ridgeland 0

#3 St. Pius X 3, #6 Northside 0

#2 Woodward Academy 3, #7 NW Whitfield 0

Second Round Oct. 18 & Oct. 19

Northwest Whitfield 3, Chapel Hill 0
St. Pius 3, Marist 1
Northside-Columbus at Cartersville
West Hall 0,  Jefferson 3
Troup at Ridgeland
Blessed Trinity 3, North Oconee 0
Columbus 3, Sandy Creek 0
Oconee County at Woodward Academy

First Round Oct. 13

A6 #2 Northwest Whitfield 3, A1 #3 Shaw 1
A5 #4 Chapel Hill 3, A3 #1 Richmond Academy 0
A7 #2 Marist 3, A4 #3 Luella 0
A8 #1 St.Pius 3, A2 #4 Perry 0

A1 #2 Northside-Columbus 3, A6 #3 Heritage-Catoosa 1
A5 #1 Cartersville 3, A3 #4 Hephzibah 0
A7 #3 West Hall 3, A4 #2 Eastside 2
A8 #4 Jefferson 3, A2 #1 West Laurens 0

A5 #3 Troup 3, A3 #2 Burke County 0
A6 #1 Ridgeland 3, A1 #4 Carver-Columbus 0
A8 #2 North Oconee 3, A2 #3 Upson-Lee 0
A7 #1 Blessed Trinity 3, A4 #4 North Clayton 0

A5 #2 Sandy Creek, A3 #3 Cross Creek 0
A1 #1 Columbus 3, A6 #4 LaFayette 0
A8 #3 Oconee County 3, A2 #2 Mary Persons 0
A4 #1 Woodward Academy 3, A7 #4 White County 0

Class AAA

Finals Oct 29 at Holy Innocents’

Westminister 3 Pace Academy 1

Semifinals Oct. 26

#1 Westminster 3, #4 North Hall 1

#Pace Academy 3, #3 Lovett 2

Quarterfinals Oct. 22 

#1 Westminster 3, #8 Haralson County 0

#4 North Hall 3, #5 GACS 0

#3 Lovett 3, #6 LFO 0

#2 Pace Academy 3, #7 Sonoraville 0

Second Round Oct. 18 & Oct. 19

Haralson County at Islands
GAC at Jenkins
Ringgold at Westminster
Lovett at Savannah Arts
Stone Mountain at Lakeview-Fort Oglethorpe
North Hall 3, East Jackson 0
Redan 1, Sonoraville 3
Jackson County/Liberty County winner at Pace Academy

First Round Oct. 12 

A1 #3 Haralson County 3, A6 #2 North Murray 1
A5 #4 Towers at A3 #1 Islands
A7 #2 GAC 3, A4 #3 Pike County 0
A2 #4 Jenkins at A8 #1 Morgan County

A6 #3 Ringgold 3, A1 #2 Adairsville 1
A3 #4 Groves at A5 #1 Westminster
A4 #2 Lovett 3, A7 #3 East Hall 0
A8 #4 Hart County at A2 #1 Savannah Arts

A5 #3 Stone Mountain 3, A3 #2 Southeast Bulloch 0
A6 #1 LFO 3, A1 #4 Bremen 0
A8 #2 East Jackson 3, A2 #3 Windsor Forest 0
A7 #1 North Hall 3, A4 #4 Kendrick 0

A3 #3 Savannah at A5 #2 Redan
A1 #1 Sonoraville 3, A6 #4 Coahulla Creek 0
A8 #3 Jackson County at A2 #2 Liberty County
A4 #1 Pace Academy 3, A7 #4 Fannin County 0

Class AA

Finals Oct 29 at Holy Innocents’

St. Vincent’s 3, Coosa 0

Semifinals Oct.26 

#1 St. Vincent’s 3, #6 Westside, Augusta 0

#2 Coosa 3, #3 Rockmart 1

Quarterfinals Oct. 22 

#1 St. Vincents 3, #8 Washington, Atlanta 0

#5 Westside, Augusta 3, #4 Temple 0

#3 Rockmart 3, #6 Jordan 0

#2 Coosa 3, #7 Rabun County 0

First Round Oct. 18 & Oct. 19

A2 #3 Westside-Augusta 3, A3 #2 Chattooga 2
A4 #4 Forfeit at A1 #1 Temple
A3 #3 Rockmart at A2 #2 Harlem
A4 #1 Rabun County 3, A1 #4 Spencer
A4 #2 Washington-Atlanta 3, A1 #3 Callaway 0
A2 #1 St. Vincent’s 3, A3 #4 Armuchee 0
A1 #2 Jordan 3, A4 #3 KIPP Atlanta 0
A3 #1 Coosa 3, A2 #4 Toombs County 0

Class A

Finals Oct 29 at Holy Innocents’

Calvary Day 3  Savannah Christian 2

Semifinals Oct. 26

#1 Savannah Christian 3, #4 Landmark Christian 0

#2 Calvary Day 3, #3 Athens Academy 0

Quarterfinals Oct. 22 

#1 Savannah Christian 3, #8 Mt. de Sales 0

#4 Landmark Christian 3, #5 Mt. Paran Christian 1

#3 Athens Academy 3, #6 Wesleyan 2

#2 Calvary Day 3, #7 Fellowship Christian 0

Second Round Oct. 18 & Oct. 19

Walker at Mt. Vernon/Savannah Christian winner
Athens Academy 3, North Cobb Christian 0
Pinecrest Academy 0, Wesleyan 3
Gordon Lee 0, Landmark Christian 3
Calvary Day winner at Mt. Pisgah
Hebron Christian at Mount de Sales
Fellowship Christian 3, Savannah Country Day 0
Mt. Paran 3, Eagle’s Landing Christian 0

First Round Oct. 13

A6 #2 Walker 3, A1 #3 Chattahoochee County 0
A5 #4 Mt. Vernon Presbyterian at A3 #1 Savannah Christian
A4 #3 North Cobb Christian 3, A7 #2 Aquinas 2
A8 #1 Athens Academy 3, A2 #4 Strong Rock Christian 0

A6 #3 Pinecrest Academy 3, A1 #2 St.Anne-Pacelli 0
A5 #1 Wesleyan 3, A1 #5 Greenville 0
A4 #2 Gordon Lee 3, A7 #3 First Presbyterian Day 0
A2 #1 Landmark Christian 3, A8 #4 Tallulah Falls 0

A5 #3 Galloway at A3 #2 Calvary Day
A6 #1 Mt.Pisgah 3, A1 #4 Mitchell County 0
A8 #2 Hebron Christian 3, A2 #3 Our Lady of Mercy 0
A7 #1 Mt. de Sales 3, A4 #4 Darlington 0

A3 #3 Savannah County Day at A5 #2 Holy Innocents’
A6 #4 Fellowship Christian 3, A1 #1 Brookstone 0
A2 #2 Eagle’s Landing Christian 3, A8 #3 George Walton 0
A4 #1 Mt. Paran Christian 3, A7 #4 Stratford Academy 0


View Comments 0