Georgia’s all-state football teams

All-classification player of the year: A.J. Gray, Washington County

Class AAAAAA

Offensive player of the year: Sihiem King, Colquitt County

Defensive player of the year: Bull Barge, Colquitt County

Coach of the year: Rush Propst, Colquitt County

Offense

QB – Bailey Hockman, McEachern, 6-3, 215, So.

RB – Sheldon Evans, Roswell, 5-10, 210, So.

RB – Sihiem King, Colquitt County, 5-8, 172, Sr.

WR – Major Bellamy, Central Gwinnett, 5-8, 160, Jr.

WR – Andrew Harris, Cherokee, 6-1, 180, Sr.

WR – T.J. Rahming, McEachern, 5-9, 160, Sr.

OL – Chuma Edoga, McEachern, 6-3, 280, Sr.

OL – Mitch Hyatt, North Gwinnett, 6-6, 280, Sr.

OL – Kaleb Kim, Mill Creek, 6-4, 285, Sr.

OL – Brad Morgan, Etowah, 6-4, 270, Sr.

OL – Nick Wilson, Milton, 6-3, 290, Sr.

ATH – Kylil Carter, South Cobb, 5-11, 210, Sr.

PK – Alex Barbir, South Forsyth, 5-9, 185, Jr.

Defense

DL – Andrew Butcher, Alpharetta, 6-3, 252, Sr.

DL – D’Andre Walker, Hughes, 6-3, 220, Sr.

DL – Maurice Williams, Tucker, 6-1, 235, Sr.

DL – Justin Young, Grayson, 6-4, 260, Sr.

LB – Bull Barge, Colquitt County, 5-11, 215, Sr.

LB – Mohamed Barry, Grayson, 6-1, 210, Sr.

LB – Quarte Sapp, Milton, 6-2, 215, Sr.

LB – Adonis Thomas, Central Gwinnett, 6-4, 220, Sr.

DB – C.J. Mayes, Dacula, 5-8, 175, Sr.

DB – Josh Norwood, Valdosta, 6-0, 165, Sr.

DB – Dylan Singleton, Archer, 5-11, 185, Jr.

DB – Nigel Warrior, Westlake, 6-2, 190, Jr.

P – Austin McGugan, Grayson, 6-1, 195, Sr.

Honorable mention

ATH Antonio Wimbush, Camden County, Sr.; DB Yaquis “Duke” Shelley, Tucker, Sr.; DL Julian Rochester, McEachern, Jr.; DL Daquan Hawkins, Westlake, Sr.; LB Montavious Atkinson, Hughes, Sr.; LB Tre’ Lamar, Roswell, Jr.; LB Elijah Sullivan, Tucker, Sr.; OL Alfred Brown, Colquitt County, Sr.; QB Chance Thrasher, Peachtree Ridge, Sr.; QB Gabe Tiller, Archer, Sr.; QB Spencer Ashley, Cherokee, Sr.; QB Matthew Wilson, Hillgrove, Jr.; QB Garet Morrell, Lee County, Jr.; QB Daniel David, Mill Creek, Sr.; QB Romario Johnson, Newton, Jr.; QB Tyler Queen, North Cobb, Sr.; QB John Urzua, North Gwinnett, Sr.; QB Kyle Banks, North Paulding, Jr.; QB Tajhea Chambers, Tift County, Sr.; RB Tyray Devezin, Etowah, So.; RB Tyler LaFlamme, South Forsyth, Sr.; WR Kyle Davis, Archer, Jr.; WR Tyler Smith, McEachern, So.; WR Josh Imatorbhebhe, North Gwinnett, Jr.; WR Preston Williams, Lovejoy, Sr.

 

Class AAAAA

Offensive player of the year: Willie Jordan, Northside-Warner Robins

Defensive player of the year: Natrez Patrick, Mays

Coach of the year: Kevin Kinsler, Northside-Warner Robins

Offense

QB – Jake Fromm, Houston County, 6-3, 215, So.

RB – Russell Halimon, Allatoona, 5-10, 185, Jr.

RB – Willie Jordan, Northside-Warner Robins, 6-1, 226, Sr.

WR – Darion Anderson, Houston County, 6-1, 170, Jr.

WR – Jai Creamer, Rome, 6-4, 215, Jr.

TE – Jalen Wilkerson, Coffee, 6-4, 227, Sr.

OL – Marquel Harrell, Creekside, 6-4, 294, Sr.

OL – Cole Minshew, Coffee, 6-6, 320, Sr.

OL – Brandon Sandifer, Northside-Warner Robins, 6-5, 300, Sr.

OL – Bailey Sharp, Sprayberry, 6-5, 292, Sr.

OL – Dallas Warmack, Mays, 6-2, 305, Sr.

ATH – TaQuon Marshall, Harris County, 5-10, 170, Sr.

PK – Rodrigo Blankenship, Sprayberry, 6-1, 192, Sr.

Defense

DL – Natrez Patrick, Mays, 6-2, 260, Sr.

DL – Derrick Brown, Lanier, 6-4, 285, Jr.

DL – Charles Wiley, Stockbridge, 6-4, 237, Jr.

DL – Chauncey Rivers, Stephenson, 6-3, 235, Sr.

LB – Bryson Armstrong, Kell, 5-11, 195, Jr.

LB – Mekhi Brown, Carver-Columbus, 6-6, 225, Sr.

LB – Will Kemp, Allatoona, 5-10, 180, Sr.

LB – Joshua Moon, Creekside, 6-0, 185, Sr.

DB – Khalil Ladler, Stephenson, 5-11, 170, Jr.

DB – Rashad Roundtree, Lakeside-Evans, 6-1, 190, Sr.

DB – Aaron Williams, Carver-Atlanta, 6-0, 185, Sr.

DB – Stephen Houzah, Lakeside-Evans, 5-10, 170, Sr.

P – Shawn Davis, Union Grove, 6-3, 210, Sr.

Honorable mention

DB Khane Pass, Carver-Columbus, Sr.; DB Javontay Smith, Carver-Columbus, Jr.; DE/TE Jon Greenard, Hiram, Sr.; DL A.J. Reeves, Luella, Sr.; DL Titus Davis, Stockbridge, Sr.; Sr.; DL Stephone Raybon, Warner Robins, Sr.; DL Rosheem Collins, Ware County, Sr.; LB Kam Burnett, Northside-Warner Robins, So.; OL Conor Brumfield, Allatoona, Sr.; OL Tyler McGarr, Harris County, Sr.; OL/DL Nick Buchanan, Dunwoody, Sr.; OL Venzell Boulware, Creekside, Sr.; QB Brian Moore, Cambridge, Sr.; QB Payton Veraldi, Dalton, Sr.; QB Mikey Gonzalez, Gainesville, Sr.; QB Bradley Hunnicutt, Jones County, So.; QB Joseph Newman, Drew, Jr.; RB Tae Crowder, Harris County, Sr.; RB Marquis Terry, Drew, Sr.; RB Bricen Terry, Creekside, Sr.; RB CeCe Green, Winder-Barrow, Jr.; WR Nick Singleton, Jones County, So.; WR Isaac Zico, Alexander, Sr.; WR L.J. Pope, South Paulding, Jr.; WR Justin Strozier, Woodland-Stockbridge, Sr.

 

Class AAAA

Offensive player of the year: Shannon Brooks, Pickens

Defensive player of the year: Trenton Thompson, Westover

Coach of the year: Jess Simpson, Buford

Offense

QB – Trevor Lawrence, Cartersville, 6-4, 180, Fr.

RB – Shannon Brooks, Pickens, 6-0, 204, Sr.

RB – Kawon Bryant, North Oconee, 5-9, 205, Sr.

RB – Eric Swinney, Sandy Creek, 5-11, 195, Sr.

WR – Keyston Fuller, Griffin, 6-0, 174, Sr.

WR – Justin Smith, West Laurens, 6-7, 200, Sr.

OL – Tyler Camp, Mary Persons, 6-3, 300, Sr.

OL – Sage Hardin, Marist, 6-6, 260, Sr.

OL – Hunter Holland, Buford, 6-4, 280, Sr.

OL – Mitch Mathes, Troup, 6-3, 285, Sr.

OL – Nick Polino, Buford, 6-4, 270, Sr.

ATH – Elijah Holyfield, Woodward Academy, 5-11, 200, Jr.

PK – Joey Gogol, Marist, 6-0, 180, Sr.

Defense

DL – Kenneth Brinson, Marist, 6-3, 220, Sr.

DL – Demarcus Davis, Mary Persons, 6-2, 225, Sr.

DL – Isaac Nauta, Buford, 6-5, 240, Jr.

DL – Trenton Thompson, Westover, 6-4, 311, Sr.

LB – Tyler Reed, Cartersville, 6-2, 225, Jr.

LB – Austin Smith, Buford, 6-3, 230, Sr.

LB – Joshua Thomas, Buford, 6-1, 210, Sr.

LB – Dalton Wilson, St. Pius, 5-11, 225, Sr.

DB – David Curry, Buford, 6-1, 195, Sr.

DB – Robert Easterwood III, Fayette County, 6-0, 165, Sr.

DB – Arrington Farrar, Woodward Academy, 6-2, 205, Sr.

DB – Richard LeCounte, Liberty County, 6-1, 180, So.

P – Christian Ramirez, Carrollton, 6-1, 205, Sr.

Honorable mention

ATH Wesley Fields, Americus-Sumter, Sr.; ATH Oral Varcciann, Lithonia, 6-0, 205, Sr.; DE/TE J.L. Banks, North Oconee, Sr.; DL Quay Picou, Buford, Sr.; DL Andre Hadley, Cairo, Sr.; DL Trent Sellers, Sandy Creek, Sr.; DL Arthur Holmes, Eastside, Sr.; DL Austin Bryant, Thomas County Central, Sr.; LB Antonio Leroy, Monroe, Jr.; LB Jeremiah Littles, Wayne County, Jr.; LB/DB Brian O’Reilly, St. Pius, Sr.; OL E.J. Hurley, Sandy Creek, Sr.; OL Brodarious Hamm, Spalding, Jr.; OL Luke Stokes, St. Pius, Sr.; QB Anforne Stroud, Griffin, Sr.; QB Garrel Quainton, West Laurens, Sr.; RB/LB Jeremiah Hill, Cairo, Sr.; RB Kentavious Thomas, Baldwin, Sr.; RB/LB Christian Wafford, Whitewater, Sr.; RB Kalin Heath, Cartersville, Sr.; RB Russell Cochran, Gilmer, Jr.; RB Malik Miller, Griffin, Sr.; RB Tahjae Morant, Howard, Sr.; WR Terrius Callahan, Cartersville, Jr.; WR Alfred King, Monroe Area, Jr.

 

Class AAA

Offensive player of the year: Isaiah “Zay” Malcome, Westminster

Defensive player of the year: Pat Jasinski, Blessed Trinity

Coach of the year: Hal Lamb, Calhoun

Offense

QB – Kaelan Riley, Calhoun, 6-4, 205, Jr.

RB – LaBron Morris, Cedar Grove, 5-10, 190, Jr.

RB – Isaiah “Zay” Malcome, Westminster, 5-5, 160, So.

WR – Terell Carter, Pierce County, 5-10, 150, Sr.

WR – Dalton Hill, Jefferson, 6-1, 175, Sr.

TE – Landon Rice, Calhoun, 6-6, 250, Jr.

OL – Ken Allen, Elbert County, 6-2, 287, Sr.

OL – Will Bryan, Franklin County, 6-3, 280, Sr.

OL – Jack DeFoor, Calhoun, 6-5, 260, Jr.

OL – Tobias Hagins, Appling County, 6-3, 290, Sr.

OL – Cody McPeek, Fannin County, 6-4, 315, Jr.

ATH – A.J. Gray, Washington County, 6-1, 190, Sr.

PK – Bradley Hodgson, West Hall, 5-10, 170, Sr.

Defense

DL – Michail Carter, Jackson, 6-3, 310, Jr.

DL – Logan Hunt, Washington County, 6-2, 238, Sr.

DL – Antwuan Jackson, Cedar Grove, 6-3, 278, Jr.

DL – Zach Morris, Ringgold, 6-5, 295, Sr.

LB – Will Coneway, Washington County, 6-0, 210, Sr.

LB – Will Conley, Calhoun, 6-0, 185, Sr.

LB – Pat Jasinski, Blessed Trinity, 6-2, 215, Sr.

LB – Charlie Trense, Westminster, 6-0, 200, Sr.

DB – Chris Fredrick, Cedar Grove, 6-1, 185, Sr.

DB – Terry Godwin, Callaway, 6-0, 170, Sr.

DB – Tradd Porter, Jefferson, 6-0, 180, Sr.

DB – Marquez Sanford, Westside-Macon, 5-11, 170, Sr.

P – Anthony Lotti, West Hall, 6-1, 190, Jr.

Honorable mention

ATH Vicente Thompkins, Laney, Jr.; DB Tyrique McGhee, Peach County, Jr.; DB DeAndre Applin, Adairsville, Sr.; DL Max Whitlock, Central-Carrollton, Jr.; DL Marterious Allen, Hart County, Sr.; DL James Traylor, Cook, Sr.; DL/PK Mitchell Tanner, Dodge County, Sr.; LB Jaleel Laguins, Oconee County, Jr.; LB Caleb Turner, Pierce County, Sr.; LB/DL Quint Nash, Central-Macon, Sr.; P Blake Gillikin, Westminster, Jr.; QB Cameron Fouch, Hart County, Sr.; QB Evan Shirreffs, Jefferson, Sr.; QB Devin Watson, East Hall, Sr.; RB/LB Eddie Culpepper, Sr.; RB Milton Shelton, Blessed Trinity, Jr.; RB Devyn Collins, Pepperell, Jr.; RB Kyle Terrell, Central-Carrollton, Sr.; RB Sidnee Johnson, Adairsville, Jr.; RB Keyshawn Lowe, Peach County, Sr.; RB/DB Kwon Williams, West Hall, Jr.; RB/LB Rantious “Boochie” Reed, Elbert County, Sr.; RB Eddie Culpepper, Callaway, Sr.; RB/WR/RET Kile Sholl, Ringgold, Sr.; WR/DB Orenzo Smith, Jackson-Atlanta, Jr.

 

Class AA

Offensive player of the year: Brad Stewart, Benedictine

Defensive player of the year: Roquan Smith, Macon County

Coach of the year: Danny Britt, Benedictine

Offense

QB – Joseph Mancuso, Union County, 6-4, 200, Jr.

RB – Micah Abernathy, Greater Atlanta Christian, 6-1, 190, Sr.

RB – Duranta Dunson, Heard County, 5-9, 180, Sr.

RB – Deshawn Waller, B.E.S.T. Academy, 5-11, 175, Sr.

WR – Exavius Medlock, Brooks County, 5-11, 165, Sr.

WR – Brad Stewart, Benedictine, 6-2, 190, Sr.

OL – James Banister, Lamar County, 6-0, 250, Sr.

OL – Levi Brown, Heard County, 6-4, 281, Sr.

OL – Sanders Creech, Benedictine, 6-0, 235, Jr.

OL – Damien Kemp, Greene County, 6-6, 290, Sr.

OL – Allen Robinson, Thomasville, 6-3, 250, Sr.

ATH – Gerald Morgan, Fitzgerald, 6-2, 190, Sr.

PK – Andres Aparicio, Greene County, 5-9, 180, Sr.

Defense

DL – Tremond Ferrell, Washington-Wilkes, 6-2, 282, Sr.

DL – Arden Key, Hapeville Charter, 6-5, 220, Sr.

DL – Anthony Trinh, Pace Academy, 6-3, 230, Jr.

DL – Malik Walker, Macon County, 6-2, 265, Jr.

LB – Paul Carothers, Greater Atlanta Christian, 6-1, 225, Sr.

LB – Tru’self Cooper, Benedictine, 6-0, 220, Jr.

LB – Nathan McBride, Vidalia, 6-3, 215, So.

LB – Roquan Smith, Macon County, 6-2, 210, Sr.

DB – Jordan Black, Vidalia, 6-1, 185, Sr.

DB – Jay Bowdry, Thomasville, 6-0, 185, Sr.

DB – Darius Slayton, Greater Atlanta Christian, 6-2, 185, Sr.

DB – Charlie Woerner, Rabun County, 6-5, 230, Jr.

P – Brandon Wright, KIPP Atlanta Collegiate, 5-9, 150, Sr.

Honorable mention

ATH Drell Greene, Bacon County, Sr.; DB Christian Mathew, Chattahoochee County, Sr.; DB Jordan Mack, Wesleyan, Jr.; DL Matt Brown, Heard County, Jr.; LB Tyler Cooksey, Greater Atlanta Christian, Sr.; LB Daylan Williams, Jefferson County, Sr.; LB Nathan Offutt, Lovett, Sr.; LB Dax Bishop, Model, Sr.; LB Jermany Hawkins, Screven County, Jr.; LB C.J. Brewer, Bowdon, Jr.; QB Stevie Powers, Benedictine, Sr.; QB C.J. Afoa, Chattahoochee County, Jr.; QB Willie Candler, Lovett, Sr.; QB Kevin Johnson, Pace Academy, Sr.; RB Justin Ware, Coosa, Jr.; RB Trey Edge, Darlington, Sr.; RB J.D. King, Fitzgerald, So.; RB Juan Tucker, Lamar County, Jr.; RB Nakyle Watkins, Model, Sr.; RB Desmond Parker, Pelham, Sr.; RB/DB Darnell Holland, Bowdon, Sr.; RB/DB Daulton Pope, Bremen, Sr.; RB/QB Brendon Scott, Long County, Jr.; TE/DE Will Geraghty, Lovett, Sr.; TE/LS Robert Muschamp, Darlington, Sr.

 

Class A

Offensive player of the year: Dorian Walker, Mount Paran Christian

Defensive player of the year: Nick Sbravati, Mount Paran Christian

Coach of the year: Mitch Jordan, Mount Paran Christian

Offense

QB – Aaron Winchester, Mount Pisgah Christian, 6-2, 180, Sr.

RB – Ruben Garnett, Aquinas, 5-10, 170, Sr.

RB – Michael Sutton, Emanuel County Institute, 5-11, 185, Sr.

RB – Dorian Walker, Mount Paran Christian, 6-0, 175, Sr.

WR – Lorenzo Smothers, Marion County, 5-9, 167, Jr.

WR – Emoni Williams, Mount Paran Christian, 5-9, 160, Sr.

OL – Philip Dunn, Tattnall Square, 6-2, 240, Sr.

OL – Jarrod Downer, Emanuel County Institute, 6-3, 275, Sr.

OL – Reed Kroeber, Fellowship Christian, 6-4, 290, Jr.

OL – Cam Morgan, Irwin County, 6-2, 275, Sr.

OL – Tray Smith, Marion County, 6-2, 295, Sr.

ATH – Tra Minter, Schley County, 5-8, 187, Sr.

PK – Colton Lichtenberg, Savannah Country Day, 5-10, 180, Sr.

Defense

DL – Devin Adams, Hawkinsville, 5-11, 235, Sr.

DL – Royce Owens, Hawkinsville, 6-1, 195, Sr.

DL – Tyrone Riley, Calvary Day, 6-6, 230, Sr.

DL – Matt Walters, Pinecrest Academy, 6-3, 252, Jr.

LB – Chase Burdette, Eagle’s Landing Christian, 6-1, 205, Jr.

LB – Robert Heyward, Calvary Day, 6-0, 190, Sr.

LB – Anthony Jackson, Charlton County, 6-4, 210, Sr.

LB – Nick Sbravati, Mount Paran Christian, 6-0, 185, Sr.

DB – DeAndre Bowman, Pacelli, 5-9, 175, Jr.

DB – Octavis Johnson, Clinch County, 6-0, 185, Sr.

DB – Davis Reynolds, Eagle’s Landing Christian, 6-1, 187, Sr.

DB – Jakyron Young, Irwin County, 5-11, 166, Sr.

P – Justin Thompson, Aquinas, 5-10, 150, Sr.

Honorable mention

DB/RB A.J. Keene, Calvary Day, Sr.; DB/WR Demetris Robertson, Savannah Christian, Jr.; DL Derek Benoit, Commerce, Sr.; DL Keshun Wright, Hawkinsville, Sr.; FB/LB Jonathan Ward, Tattnall Square, Sr.; LB Taylor Hardigree, Athens Christian, Sr.; LB Jack Hardin, Fellowship Christian, So.; LB Jalen Wade, Lincoln County, Sr.; LB Derrick Lawrence, Marion County, Sr.; LB Zach Ragle, Prince Avenue Christian, Jr.; LB Gary McCrae, Randolph-Clay, Sr.; LB/RB D.J. Pollard, Irwin County, Jr.; OL Rob Kraeling, Prince Avenue Christian, Jr.; OL Carter Canady, Stratford Academy, Jr.; PK/QB Jameson Vest, Our Lady of Mercy, Sr.; QB Tyree Johnson, Atkinson County, Sr.; QB Jake Allen, Mount Paran Christian, Sr.; QB Carson Leatherwood, Mount de Sales, Sr.; RB Zach Grant, Claxton, Sr.; RB T.J. Lowe-Foston, Georgia Military, Sr.; RB Robert Moore, Irwin County, Sr.; RB Paul Legrant, Montgomery County, Sr.; RB Matt Turner, Mount Zion-Carroll, Sr.; RB Lyn-J Dixon, Taylor County, Fr.; RB Lofton Tidwell, Landmark Christian, So.


View Comments 0